Domácí

Čeští vědci vyvinuli anticovid papír. Ničí různé bakterie i viry, včetně covidu-19

Čeští vědci vynalezli papír, který dokáže zlikvidovat různé bakterie a viry včetně koronaviru. V budoucnu by podle nich mohl objev zajistit bezpečnou práci s bankovkami, nebo dokumenty, které jsou často v oběhu. Zároveň by mohly najít využití i v nemocnicích.

Bankovky, recepty na léky, papírové doklady, stravenky nebo třeba tapety do nemocničních pokojů – na to všechno by se dal v budoucnu využít speciální anticovid papír.


"Ten papír můžeme použít úplně na všechno, největší smysl to dává na dokumentech, který se přenášejí - bankovky, dokumenty ve státní správě,“ tvrdí majitel firmy SPM (Security Paper Mill) Michal Broda.

Související obsah


Na speciálním papíru pracovali čeští vědci z Akademie věd pět let. Hlavním cílem bylo snížit virovou a bakteriální zátěž při manipulaci s různými předměty. "V plnivu papíru jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra. Ty virus, bakterie a kvasinky zneškodní,“ popsal Jiří Sobek z Ústavu chemických procesů AV ČR.


"Ve výrobě toho papíru žádný zásadní rozdíl není, důležitá je přípravná fáze, kdy vlastně materiál, který obdržíme z Akademie věd, musíme navázat na náš přístroj a zamíchat do papíroviny,“ popsal technolog Aleš Nehyba.


Některé bakterie mohou podle studií přežít na papíru i dvacet let. I ty nejodolnější dokáže práškové plnivo v antivirovém papíru zlikvidovat. "Mělo by to být v řádu let, kdy by vlastně papír měl tu anticovidovost vykazovat,“ řekla výrobní ředitelka firmy SPM Eva Kodešová Kinařová.

Související obsah


Účinnost papíru teď ověřují německé laboratoře. Papírna už teď registruje poptávky z Ruska, Německa nebo Číny a počítá s výrobou okolo dvaceti až padesáti tisíc tun speciálního papíru ročně.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz