Domácí

Čeští vědci vyvinuli anticovid papír. Ničí různé bakterie i viry, včetně covidu-19

Čeští vědci vynalezli papír, který dokáže zlikvidovat různé bakterie a viry včetně koronaviru. V budoucnu by podle nich mohl objev zajistit bezpečnou práci s bankovkami, nebo dokumenty, které jsou často v oběhu. Zároveň by mohly najít využití i v nemocnicích.

Bankovky, recepty na léky, papírové doklady, stravenky nebo třeba tapety do nemocničních pokojů – na to všechno by se dal v budoucnu využít speciální anticovid papír.


"Ten papír můžeme použít úplně na všechno, největší smysl to dává na dokumentech, který se přenášejí - bankovky, dokumenty ve státní správě,“ tvrdí majitel firmy SPM (Security Paper Mill) Michal Broda.

Související obsah


Na speciálním papíru pracovali čeští vědci z Akademie věd pět let. Hlavním cílem bylo snížit virovou a bakteriální zátěž při manipulaci s různými předměty. "V plnivu papíru jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra. Ty virus, bakterie a kvasinky zneškodní,“ popsal Jiří Sobek z Ústavu chemických procesů AV ČR.


"Ve výrobě toho papíru žádný zásadní rozdíl není, důležitá je přípravná fáze, kdy vlastně materiál, který obdržíme z Akademie věd, musíme navázat na náš přístroj a zamíchat do papíroviny,“ popsal technolog Aleš Nehyba.


Některé bakterie mohou podle studií přežít na papíru i dvacet let. I ty nejodolnější dokáže práškové plnivo v antivirovém papíru zlikvidovat. "Mělo by to být v řádu let, kdy by vlastně papír měl tu anticovidovost vykazovat,“ řekla výrobní ředitelka firmy SPM Eva Kodešová Kinařová.

Související obsah


Účinnost papíru teď ověřují německé laboratoře. Papírna už teď registruje poptávky z Ruska, Německa nebo Číny a počítá s výrobou okolo dvaceti až padesáti tisíc tun speciálního papíru ročně.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Krátká zpráva

Amazon postaví distribuční centrum v Kojetíně

Internetový prodejce Amazon rozšiřuje logistickou síť v Česku. V Kojetíně na Přerovsku postaví nové distribuční centrum. Do roku 2023 by v něm mělo vzniknout více než 2000 stálých pracovních míst. Nábor zaměstnanců podle tiskové zprávy Amazonu začne v roce 2022. Firma nabídne nástupní hrubou mzdu 182 korun na hodinu pro zaměstnance na vstupních pozicích a 225 korun pro vedoucí týmů.

Píše se na Deník.cz