Koronavirus

První člověk dostal nový typ vakcíny proti koronaviru. Tím druhým je Shakespeare

Devadesátiletá Britka Margaret Keenanová je první pacientkou v západním světě, které byla podána vakcína proti koronaviru. Spojené království je také první zemí na světě, kde se začalo očkovat pomocí vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech.

"Byl to nejlepší dárek k mým narozeninám," řekla BBC Britka, která příští týden oslaví 91 let.


Centra ve Velké Británii budou očkovat osoby starší 80 let a některé zdravotnické a pečovatelské pracovníky. Program si klade za cíl chránit ty nejzranitelnější a vrátit epidemií ochromený život v zemi do normálu.


"Cítím se být privilegovaná jako první osoba očkovaná proti covid-19. Znamená to, že se konečně mohu těšit na čas strávený se svou rodinou a přáteli v novém roce poté, co jsem strávila většinu roku sama," dodala první očkovaná žena na světě.

Související obsah

V pořadí druhým člověkem komerčně očkovaným proti covid-19 se stal muž pozoruhodného jména - Willim Shakespeare. "Musím říct, že personál tady v nemocnici je úžasný. Dvě injekce nejsou problém. Covid bude pryč a já můžu vystoupit ze své bubliny," komenoval 81letý jmenovec věhlaného dramatika svůj zážitek. Shodou okolností žije v pečovatelském domě ve Warwickshire, tedy ve stejném hrabství, kde působil i slavný bard ze Stratfordu nad Avonou.

Spojené království je první zemí na světě, která začala používat vakcínu BioNTech/Pfizer poté, co regulační orgány v ostrovním království minulý týden schválily její použití. Země Evropské unie a USA si ještě musí počkat na rozhodnutí svých regulačních orgánů - Evropské lékové agentury (EMA), respektive Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

Po počáteční dávce podstupují očkovaní o 21 dní později ještě druhý vpich. Do nemocničních center ve Velké Británii bylo nyní dodáno přibližně 800 000 dávek vakcíny. Celkově Spojené království zajistilo 40 milionů dávek genové vakcíny BioNTech/Pfizer, což by mělo stačit pro 20 milionů lidí.

zv, Daily Mail, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz