Očkování

Vakcína proti koronaviru není pro děti a mladistvé

Vakcína proti koronaviru není pro děti a mladistvé
Zdroj: TV Nova

Až v ČR vypukne očkování novou vakcínou proti covidu-19, nebude možné očkovat děti, ani lidi mladší 18 let. Brání tomu fakt, že žádná ze vznikajících vakcín nebyla na mládeži v Evropě testována, protože u dětí a mladistvých je výzkum léčiv podle lékařů neetický. Zhruba 1,382 milionu nejmladších Čechů (13 procent obyvatel) tak pravděpodobně zůstane bez očkování.

Jestli si myslíte, že uchráníte své děti před koronavirem tím, že je necháte očkovat, pokud na to po vakcinaci nejohroženějších skupin obyvatel bude prostor, tak na to můžete zřejmě zapomenout. Výzkumníci na celém světě sice testují už více než 200 nových vakcín, ale žádná ze zhruba desítky těch, které postoupily do závěrečné fáze testování, nebyla podávána lidem mladším 18 let. Podle lékařů by to totiž bylo neetické. Není proto jasné, jak by mladý organismus na vakcínu zareagoval. Tato skupina je ovšem onemocněním covid-19 nejméně ohrožena.

Související obsah

Při schvalování vakcín je opatrnost na místě i proto, že ty nejnadějnější z nich fungují na principu, který nikdy předtím nebyl na lidech zkoušený. V případě dvou zatím nejúčinnějších vakcín od výrobců BioNTech/Pfizer a Moderna jde o tzv. genové vakcíny, Ty jsou založené na tom, že do organismu se vpraví genetické informace viru SARS-CoV-2.

Související obsah

"Aplikuje se do svalů a na základě genetické informace ve svalu se začne vytvářet antigen, který stimuluje imunitní systém,“ vysvětluje princip Roman Chlíbek, člen epidemiologické a klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví a České vakcinologické společnosti.

Laicky řečeno: lidské tělo dostane návod, jak si vyrobit bílkovinu, která se vyskytuje výhradně na povrchu viru SARS-CoV-2. Imunitní systém tento jemu neznámý protein zničí a zapamatuje si, jak to udělal. Až se později potká se skutečným virem, už bude vědět, jak ho zničit.

Související obsah

Běžně používané vakcíny na jiná onemocnění přitom fungují na principu, že se do těla vpraví samotný virus – buď výrazně oslabený, nebo mrtvý. Cílem je vyvolat imunitní reakci organismu, aby si tělo vytvořilo protilátky a při skutečné nákaze s virem zatočilo. Díky plošnému očkování se už takto podařilo zcela vymýtit pravé neštovice a na minimum omezit výskyt dětské obrny, spalniček a dalších nemocí.

I když Evropská léková agentura zatím nestihla žádnou z nejnadějnějších koronavirových vakcín schválit, Británie minulý týden jako vůbec první na světě povolila očkování, a to vakcínou od německé firmy BioNTech a americké farmaceutické společnosti Pfizer. A Česká republika začíná vakcíny nakupovat.

Související obsah

Do konce prosince má podle podkladů ministerstva zdravotnictví vystavit objednávky. S aplikací preventivního léčiva se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného začne nejdříve v únoru až březnu. Do poloviny roku 2021 má být podle Blatného proočkováno proti proti covid-19 až 5,5 milionu Čechů. Národní strategie očkování proti onemocnění covid-19 počítá s tím, že nejprve bude vakcína podána virem nejvíce ohroženým skupinám obyvatel.

 

Související obsah

"V první etapě budou očkováni ti nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách. V první vlně se jedná přibližně o 3,5 milionu osob,“ říká profesor Chlíbek. 

 

Související obsah

Cílem je proočkovat aspoň 70 procent obyvatel, aby se podařilo pandemii zkrotit. V České republice to představuje 7,5 milionu očkovaných obyvatel (a nákup 15 milionů vakcín). Očkování nyní připouští jen 39 procent dospělých, dalších 16 procent zatím váhá. Zájem o očkování projevují podle agentury STEM hlavně lidé starší 60 let, tedy nejohrožnější skupina lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz