Domácí

Strategie očkování proti covidu je tady! Zjistěte, kdy přijdete na řadu

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svých stránkách dokument, který popisuje celkovou strategii očkování proti covidu-19. Jako první dostanou vakcínu důchodci s chronickým onemocněním, poté zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. Očkování bude probíhat ve dvou fázích, přičemž ta první bude rozdělena na dvě kola.

V prvních fázi se očkování bude provádět v očkovacích centrech fakultních nemocnic a nemocnic v jednotlivých krajích, v očkovacích centrech zdravotních ústavů a v očkovacím centru Státního zdravotního ústavu.


Jakmile bude dostupné dostatečné množství očkovacích látek a skladovací podmínky to umožní, bude cílem zavést systém očkování do ordinací praktických lékařů.

Související obsah


Většinu vakcín je nutné aplikovat dvakrát. Proto se předpokládá aplikace dvou dávek s odstupem 28 až 30 dnů, přičemž budou aplikovány injekčně do svalu paže. Doba, kdy vakcína jedince před nemocí covid-19 ochrání, zatím však není známa.

Priorita očkování dle skupin:


Jako první má ministerstvo v plánu naočkovat lidi starší 65 let, kteří trpí vážným chronickým onemocněním. Pak přijdou na řadu zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, pracovníci kritické infrastruktury jako jsou pracovníci energetiky, vláda, krizové štáby, armáda, pedagogičtí pracovníci. Jako poslední se budou moci nechat naočkovat pojištěnci, kteří mají o očkování zájem. Přesná data, kdy se budou jednotlivé skupiny moci nechat naočkovat, však ministerstvo nesdělilo.

Související obsah


"V souladu s usnesením vlády ČR ze dne 30.11.2020 č. 1256, bod I./2 bude očkování dobrovolné. Očkovací látky budou poskytovány poskytovatelům zdravotních služeb, kteří je budou aplikovat pojištěncům. Očkování bude umožněno všem pojištěncům, kteří o očkování projeví zájem,“ informuje ministerstvo zdravotnictví.


Česká republika má v současnosti nasmlouváno s pomocí Evropské unie deset milionů dávek pro 6,9 milionu obyvatel. První dávky by měly přijít na začátku příštího roku. Lidé, kteří už covid-19 prodělali, se budou moci nechat naočkovat nejdříve 90 dní po skončení nemoci.

Brzy se začne očkovat také v USA. Tamní úřad pro kontrolu léčiv účinnost vakcíny potvrdil:

Společně se zahájením očkování vznikne také speciální systém, který bude shromažďovat informace o očkovaném. Poskytovatel zdravotních služeb si bude moci zobrazit údaje o pacientovi, u něhož plánuje očkování, údaje o výsledcích jeho testů, informace v rozsahu aktuální verze elektronické žádanky na COVID19, historii očkování, eventuelně i karanténách a izolacích.

Zpřísňují se opatření: Hospody zavřou ve 20 hodin, venku zákaz alkoholu. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz