Koronavirus - prevence a příznaky

Experti varují před dalším následkem covidu. Může ovlivnit váš intimní život

Experti varují před dalším následkem covidu. Může ovlivnit váš intimní život
Zdroj: Getty Images

Onemocnění covid-19 je stále velkou neznámou. Odborníci pořád přicházejí na nové příznaky a následky po prodělané nemoci. Problémy s dýcháním či ztráta chuti jsou jen některé z nich. Nyní odborníci varují před dalším zdravotním problémem, který může být dlouhodobým následkem covidu, a tím je ztráta erekce.

Na spojení mezi tzv. erektilní dysfunkcí a covidem-19 upozornili odborníci z USA a Itálie. V souvislosti s tím německý web Deutsche Welle citoval lékařku Denu Greysonovou, která prozradila, že mezi experty panují obavy, že by covid-19 mohl vést k dlouhodobým problémům s erekcí.

"Víme, že způsobuje problémy ve vaskulatuře. Takže se jedná o něco, co opravdu vzbuzuje obavy. Nejen, že tento virus může zabíjet, ale může také způsobit dlouhodobé, případně i celoživotní komplikace," řekla Greysonová.

Italská studie z července letošního roku zjistila, že erektilní dysfunkce je jak rizikovým faktorem pro onemocnění covid-19, tak jeho následkem. Tento fenomén se týká především starších pacientů.

Související obsah

Covid-19 ovlivňuje fyzickou i duševní pohodu, není proto zas tak překvapivým zjištěním, že může vést k problémům s erekcí, tvrdí hlavní autor studie profesor Emmanuele Jannini z univerzity v Římě. Muži, kteří trpí erektilní dysfunkcí podle jeho zjištění také mohou být víc náchylní k rozvoji zápalu plic po nakažení covidem.

Je to proto, že jak zápal plic, tak erektilní dysfunkce bývají doprovázeny stejnými přidruženými nemocemi, jako je stres, dýchací obtíže, deprese či endoteliální dysfunkce, tedy poškození stěny cév.

Související obsah

Problémy s erekcí nastávají, když je omezený průtok krve do penisu. Jedním z rizikových faktorů, který může být i následkem koronavirové infekce, je poškození cévního a dýchacího systému.

Odborníci dokonce zjistili, že koronavirus napadá vnitřní stěny cév, a to v celém těle. Zdůrazňují ale, že je potřeba provést další výzkum, aby se potvrdila souvislost mezi covidem-19 a erektilní dysfunkcí. A výsledky se patrně budou u jednotlivců lišit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz