Zahraničí

Vědci objevili nový příznak covidu-19. Mohl by pomoci včas odhalit nemoc

Vědci objevili nový příznak covidu-19. Mohl by pomoci včas odhalit nemoc
Zdroj: Getty Images

Koronavirus doprovází ve většině případů řada příznaků, mezi ty známé patří teplota, suchý a dráždivý kašel, zadýchávání nebo ztráta čichu a chuti. Vědci z barcelonské univerzity však varují před novým symptomem. Ten by podle nich mohl být klíčovým při včasném diagnostikování covidu-19.

Podle odborníků je novým symptomem zvláštní pocit v nose. Ten by mohl být velmi důležitý, jelikož se projevuje hned v začátcích onemocnění. Lékaři by tak díky němu mohli včas odhalit virus v těle.

"Přítomnost nosních příznaků a jejich raný výskyt by mohly usnadnit včasnou diagnostiku covidu-19. Lidé by se tak mohli dřív sociálně distancovat,“ citoval portál Mirror experty.

Související obsah

Vědci ve své studii zkoumali 35 nakažených pacientů a zaměřili se především na to, jaké příznaky nemoc doprovázely. Více než 68 % infikovaných uvedlo, že mělo zvláštní pocit v nose.

Někteří nemocní si stěžovali na nadměrnou suchost, jiní měli neustále pocit, že jim kape z nosu. Tyto příznaky se navíc vyskytovaly spolu s dalšími a častějšími symptomy. Trvaly v průměru 12 dní. 

Nejčastější je podle dat za období od 15. srpna do 26. října ztráta čichu a chuti. Výskyt těchto symptomů vzrostl ve všech věkových skupinách. Ať už se u lidí projeví jakýkoli náznak, že by mohli být nakažení, odborníci doporučují okamžitou izolaci a sociální distancování.


Vědci odhalili další následky covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz