Domácí

Blatný chce opět uzavřít Česko. Výjimku budou mít obchody, služby a skiareály

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se dostáváme do složité situace. V Česku přibývá seniorů, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem. Také roste množství covid-19 pozitivních zdravotníků, aktuálně onemocnění trápí 880 lékařů a kolem 2300 zdravotních sester. Ministr v pondělí na jednání vlády navrhne, aby Česko přešlo do 4. stupně v systému PES.

Ministr zdravotnictví během pravidelného hodnocení situace v Česku uvedl, že na příštím jednání vlády, které připadá na pondělí, navrhne zvýšení stupně rizika v protiepidemickém systému PES na čtvrtou úroveň. To s sebou přinese výrazné zpřísnění některých bezpečnostních opatření, ministerstvo ale chystá mírné změny.

"Budeme reflektovat opakované požadavky Poslanecké sněmovny, aby nebyly znevýhodňovány provozy, které jsou malé a většinou lokální oproti nadnárodním řetězcům a velkým obchodům. Omezení obchodů nebude dáno sortimentem, ale bude dáno pouze množstvím osob na metry čtvereční," sdělil Blatný s tím, že se to bude týkat i služeb.

Změny se také dotknou návštěv v zařízeních sociálních služeb, ty ministerstvo zakázat nechce. Skiareály by měly získat výjimku, upřednostňuje se rakouský model, podle kterého vleky a lanovky pojedou, ale napříkald ubytování bude omezeno. Ostatní ustanovení budou zachována.

Pokud vláda přechod odsouhlasí, měl by čtvrtý stupeň v Česku začít podle ministra platit nejdříve v druhé polovině příštího týdne.

Blatný na začátku konference uvedl, že se dostáváme do složité situace. Šíření nákazy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nabírá opět na obrátkách, reprodukční číslo se aktuálně pohybuje v intervalu 1,1 až 1,2. Koronavirus se podle všeho začíná šířit rychleji po celé Evropě.

Mírně v Česku začíná narůstat množství nakažených seniorů, jedná se o důsledek komunitního šíření. Také roste množství covid-19 pozitivních zdravotníků, aktuálně onemocnění trápí 880 lékařů a kolem 2300 zdravotních sester.

Ministr během konference doporučil lidem, aby svým rodičům k Vánocům pořídili sadu FFP respirátorů.

V Česku se od 18. prosince do 15. ledna mohou dobrovolníci nechat zdarma otestovat na koronavirus, nejvýše však jedenkrát za pět dní.

Související obsah

Řeč se stočila také na očkování proti covid-19 v Česku. Ministr zdůraznil, že bude dobrovolné a bezplatné.

Index rizika už několik dní v kuse odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, Česko ale zatím setrvává ve třetím. Ministr Blatný už po čtvrtečním mimořádném jednání vlády nevyloučil, že se v případě negativního vývoje stupeň pohotovosti zvýší.

O případném přepnutí do stupně čtyři se bude podle jeho slov jednat na pondělní schůzi vlády. Ministr uvedl, že by se o zpřísnění lidé dozvěděli s dostatečným předstihem, aby se stihli připravit.

Související obsah

Přesun ze třetího do čtvrtého stupně s sebou nese zásadní mimořádná opatření - například zákaz vycházení v nočních hodinách, výraznější omezení shromažďování i uzavření některých obchodů, restaurací a dalších provozoven. Zavírání obchodů ovšem jisté není - v systému PES je sice uvedené, Blatný se ale ve čtvrtek vyslovil proti němu.

Řada restaurací se bouří proti nařízením a nezavírá v osm večer. Více ve čtvrteční reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz