Domácí

Budou delší vánoční prázdniny? Ministr prozradil, kdy se rozhodne!

Vláda si pohrává s myšlenkou, že kvůli zhoršující se epidemické situaci školákům protáhne o dva dny vánoční prázdniny. O návrhu promluvil ve Snídani s Novou ministr školství Robert Plaga (za ANO). Mimo jiné řekl, že on osobně z toho nadšený není.

Hned na úvod Plaga prozradil, kdy se o případném prodloužení svátečního volna pro školáky rozhodne. "Ten termín je v pondělí a já jako ministr školství nejsem rád, že by se měly natáhnout prázdniny," povzdychl si.

Ale pokud se bude epidemická situace v Česku nadále zhoršovat, tak je dohodnutý s ministrem zdravotnictví, že v pondělí se podle dostupných dat, třeba o výskytu covidu ve školách, definitivně rozhodne. "A to tak, aby učitelé, žáci, rodiče či ředitelé věděli dopředu, jestli budou 21. a 22. prosince vyhlášené celoplošné prázdniny nebo to někteří budou řešit ředitelským volnem," řekl Plaga.

Plaga připomněl, že vláda nedávno podobně protáhla i podzimní prázdniny. "Takže pokud by to teď bylo, tak by to pondělí a úterý byly dny boje proti covidu a bylo by to s největší pravděpodobností plošným způsobem," vysvětlil.

Související obsah

Ministr promluvil také o testování kantorů na covid-19. Vybídl je, aby ho využili. Optimální by podle něj každopádně bylo, kdyby se mohlo testovat celé Česko. A to každých pět dnů. Plošné testování zdarma má odstartovat za týden - v pátek 18. prosince.

"Byl bych rád, kdyby zájem o to plošné testování byl větší a doufám, že se do něj lidé zapojí. A budeme se tak před Vánocemi více chránit," vybízí ministr školství.

Plaga doufá, že nákazu v Česku se bude dařit zvládat a zásahy do školství, nebudou velké. "Situace teď optimistická není, ale v rukou to máme my všichni," má jasno politik. Zároveň Čechy vyzval, aby dodržovali opatření. A až bude k dispozici vakcína proti covidu, aby se nechali očkovat.

Na celý rozhovor s Robertem Plagou se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz