Zahraničí

Velká žaloba kvůli volbám! Proti výsledkům se postavil Texas a další státy

Velká žaloba kvůli volbám! Proti výsledkům se postavil Texas a další státy
Zdroj: Profimedia

Zdá se, že boj o prezidentské křeslo v USA ještě není úplně u konce. Stát Texas se obrátil na Nejvyšší soud USA s žádostí o vyškrtnutí milionů hlasů ve čtyřech klíčových státech. K žalobě se přidal i Donald Trump, snahu podporuje dalších 17 států.

Generální prokurátor Ken Paxton zpracoval žalobu v úterý, ve středu se k ní připojil i Donald Trump. Žádají Nejvyšší soud USA, aby byly vyškrtnuty miliony hlasů v Georgii, Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii.

Jedná se o klíčové státy, ve kterých zvítězil Joe Biden. V případě úspěchu žaloby by tak došlo k tomu, že by Biden nezískal 270 hlasů volitelů potřebných ke zvolení prezidentem.

Podle Texasu došlo k upravení pravidel pro korespondenční hlasování v rozporu se zákonem. Snahu podpořilo dalších 17 států. "Každý legální hlas se počítá. Děkuji těmto státům, které souhlasí," reagoval Paxton na twitteru.

Související obsah

Na žalobu ve čtvrtek reagovaly jednotlivé státy. Například zástupci Pensylvánie ji popsali jako "pobuřující zneužití soudního procesu", uvádí CNN.

Spekulace o podvodech během voleb amerického prezidenta se objevily už při sčítání hlasů, republikánská strana ale tyto zprávy nepodpořila konkrétními důkazy.

Žaloba byla podána i přesto, že už všechny státy úředně potvrdily výsledky voleb. Joe Biden zvítězil v poměru 306 volitelských hlasů ku 232.

Jaké plány má Joe Biden v roli prezidenta USA, se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz