Koronavirus

Chcete stihnout test na covid zdarma? Pospěšte si, místa se plní!

V pátek 18. prosince začne v Česku ostrý start antigenního testování na covid-19. Po učitelích se zadarmo bude moci otestovat i široká veřejnost. Redakce TN.cz vám přináší přehled testovacích míst, kde se již nyní můžete přihlásit.

Přesně za týden v Česku odstartuje zdarma testování antigenními testy na nový typ koronaviru. Bude je moci podstoupit každý, kdo o ně projeví zájem. Odběry budou hradit zdravotní pojišťovny a výsledek se zájemce dozví na místě. Testovat se mohou lidé opakovaně, ale pouze jednou za pět dnů.


Na testy je možné se přihlásit například přes portál Reservatic. Ten již nabízí několik odběrových míst, kde se lidé už nyní mohou registrovat. Po zvolení požadovaného data a času jsou zájemci vyzváni, aby vyplnili své jméno, číslo telefonu a datum narození.


Po zadání všech údajů a odeslání přijde zájemcům o testy e-mail s potvrzením. Rezervace se dá přitom kdykoli zrušit, a to buď přímo v e-mailu, nebo na stránkách rezervačního portálu.

 

Řada nemocnic má vlastní rezervační systém, v Praze například Thomayerova nemocnice či Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V té jsou pro veřejnost před Vánocemi volné termíny v pátek 18. prosince a pak 21. až 23. prosince.


Některé z nemocnic zatím rezervaci na testy nenabízejí, plánují ji spustit v nejbližších dnech. "Nemocnice na Bulovce spustí objednávkový systém na antigenní testy zdarma pro zájemce z řad veřejnosti v pondělí večer," sdělila pro TN.cz mluvčí nemocnice Simona Krautová.

Související obsah

Také motolská fakultní nemocnice v Praze zatím přijímá objednávky na antigenní testování pouze pro pedagogy. Objednávkový kalendář má nyní jen do 17. prosince. "Kolegové by ho měli protáhnout pro testování veřejnosti během pondělka," řekla TN.cz mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Antigenní testování se provádí výtěrem z nosohltanu. Výsledek se zájemci dozví do 30 minut. Od 4. prosince začalo v Česku testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince může zajít na testy i široká veřejnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz