Domácí

Diagnóza přes mobil nebo video? Covid mění práci lékařů v Česku

Až 60 % potíží prý dokáží lékaři vyřešit bez toho, aby pacienta osobně viděli. Praktici si zvykli ordinovat na dálku a vytvářejí si svá pravidla. Zákon o tom, jak ordinovat pomocí videohovorů nebo mobilních aplikací, chystá i ministerstvo zdravotnictví.

Telemedicínská komunikace má podle lékařů představovat pouze přímou komunikaci lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru. Český právní systém pojem telemedicína zatím nezná, a tak se na něm snaží přiživit různé poradenské firmy.

Ty podle České lékařské společnosti fakticky žádnou léčbu neposkytují a snaží se klamat pacienty. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje vlastní pravidla.

Telemedicína má být součástí doprovodného zákona k legislativě o elektronizaci zdravotnictví. Vyšetření na dálku může podle návrhu být provedeno pouze u pacienta, u něhož je to akutní, je už lékařem léčen a byl dříve fyzicky vyšetřen. Pak ho může praktik vyšetřit maximálně dvakrát do měsíce online.

Související obsah

Od pojišťovny za to už teď lékař dostává v průměru asi 300 korun. Musí ale pojišťovně předložit důkaz o ošetření. K tomu slouží třeba snímek obrazovky probíhající videokonzultace zachycující datum a čas pořízení snímku s identifikací uživatelského účtu obou volajících stran.

Tento trend je kvůli pandemii koronaviru na vzestupu i v jiných státech Evropské unie. Například v Německu zákon o telemedicíně už mají schválený.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz