Zahraničí

Rána pro Trumpa. Nejvyšší soud USA zamítl texaskou žalobu proti volbám

Rána pro Trumpa. Nejvyšší soud USA zamítl texaskou žalobu proti volbám
Zdroj: Profimedia

Právní tahanice kolem amerických voleb a tím i Trumpova šance jejich zpochybnění u soudu zřejmě definitivně končí. Nejvyšší soud USA v pátek zamítl žalobu proti volebním výsledkům, kterou podal stát Texas a připojil se k ní Donald Trump a dalších 17 amerických států.

Texaský Generální prokurátor a Trumpův spřízněnec Ken Paxton žádal v žalobě Nejvyšší soud USA, aby byly vyškrtnuty miliony hlasů v Georgii, Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii, tedy státech, v nichž zvítězil Trumpův sok Joe Biden. Ten by tak mohl přijít o většinu ve sboru volitelů.

Nejvyšší soud žalobu zamítl. Tím podle amerických médií fakticky ukončil Trumpovu snahu zvrátit výsledky voleb soudní cestou. “Rozsudek je zatím nejsilnějším náznakem toho, že Trump nemá šanci zvrátit volební výsledky u soudu a že ani soudci, které tam jmenoval, nemají zájem na tom, aby jeho zoufalé právní snahy pokračovaly,“ uvádí například televize CNN.

Související obsah

Texaská žaloba se opírala o údajné nezákonné upravení pravidel pro korespondenční hlasování a využila právní doktrínu pro spory mezi státy federace. Nejvyšší soud však zjednodušeně řečeno konstatoval, že Texas nemá právní nárok žalovat uvedené státy kvůli tomu, jaký mají volební systém.

Trumpův tým a jeho spojenci už ve snaze zpochybnit výsledky voleb prohráli v řadě soudních sporů u státních a federálních soudů, když nepředložili žádné důkazy o podvodech při hlasování.

V pondělí by měl Bidenovo vítězství stvrdit sbor volitelů za situace, kdy všechny státy úředně potvrdily výsledky voleb. Joe Biden zvítězil v poměru 306 volitelských hlasů ku 232.

mch, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz