Koronavirus

Havlíček: Od pondělí čtvrtý stupeň, hospody a hotely zavřou později

Česko se s "dávkou absolutní jistoty" od pondělí vrací do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, řekl v sobotu televizi Nova vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Otevřené podle něj zůstanou obchody a služby, restaurace a hotely budou muset zavřít. Vláda jim to ale nenařídí hned na začátku týdne.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nemá vláda jinou možnost a musí opět zpřísňovat nařízení. "S dávnou absolutní jistoty v pondělí přejdeme do stupně čtyři," řekl televizi Nova.

Obchody a služby zůstanou v provozu. Hospody, restaurace nebo hotely ale s největší pravděpodobností znovu zavřou. Otevřely přitom teprve minulý čtvrtek. Havlíček prý chystá velkorysý kompenzační program.

"Bude to znamenat i dopad na některé podnikatelské subjekty. Budeme držet režim maloobchodů a služeb tak, jako je doposud. Skutečně je ale velmi pravděpodobné, že restaurace, hotely, penziony se zavírat budou, rozhodně ale ne hned. Připravíme opětovně plán podpory. Tentokrát to bude velkorysý plán a budu navrhovat velmi vysoké kompenzace," slíbil vicepremiér.

Někteří majitelé dotčených podniků připravují žalobu na stát. Uzavření před vánoční svátky a silvestrovské oslavy považují za naprosto likvidační.

Související obsah

"Samozřejmě to je jejich právo. Naším úkolem je zabezpečit ochranu zdraví a neděláme to rádi. Bohužel ta situace je ve stadiu, jakém je. Musíme dělat určitá opatření a bohužel tohle je jedním z nich. Musí se snížit mobilita, ale budeme kompenzovat," dodal Havlíček.

O dalším postupu se definitivně rozhodne na pondělním jednání vlády. Podobně jako Havlíček už ale mluvil i premiér Andrej Babiš (ANO). Návrat čtvrtého stupně systému PES je podle něj "bez debaty".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Píše se na Deník.cz