Domácí

Betlémské světlo je v Česku! Jeho převoz nezastavil ani koronavirus

Betlémské světlo je v Česku! Jeho převoz nezastavil ani koronavirus
Zdroj: Profimedia

Ani současná pandemie covid-19 nepřerušila více než třicetiletou tradici převozu betlémského světla. To v neděli doputovalo do rukou českých skautů. Světlo si převzali od rakouských sousedů na hraničním mostě u Mikulova.

Světlo, symbol míru a přátelství v podobě plamínku putovalo z Betléma letecky do Rakouska. V neděli si jej převzali čeští skauti na hranici Mikulov-Drasenhofen. Následně ho skauti převezli do Brna a před katedrálou svatého Petra a Pavla předali biskupovi Vojtěchu Cikrlemu.


Od 19. prosince bude světlo putovat po Česku. Pro letošní rok se počítá s rozvozem světla v 55 vlacích. Přesný harmonogram ovšem bude záviset na aktuálních protiepidemických opatřeních.


Pořadatelé pro tento ročník vybrali heslo "Mír překonává hranice". "Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy,“ řekla mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.  


Vzhledem k aktuální situaci přijali organizátoři přísnější pravidla pro převoz světla. Všichni doručovatelé tak budou muset nosit ochranné pomůcky. Tradiční donášky světla do domů nebo domovů důchodců budou také omezené. "Samozřejmě se budeme se snažit v co největší míře respektovat nařízení pro omezení šíření nákazy," dodala Hrbková.

 
Tradice se zrodila v osmdesátých letech minulého století v Rakousku. Světlo se stalo za pár desítek let novodobým symbolem Vánoc. U nás se o jeho šíření starají skauti a skautky letos už po dvaatřicáté.

 

Související obsah

V Česku betlémské světlo rozváží vlaky či speciální historické tramvaje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz