Domácí

Hamáček: Musíme zpřísnit, nikdo nechce žít se systémem PES 5 let

Vedení ČSSD svolalo na pondělí tiskovou konferenci, na které se vyjádřilo k aktuální politické i epidemické situaci. Předseda strany Jan Hamáček v neděli avizoval, že sociální demokraté zůstanou ve vládě pouze po dobu nouzového stavu a poté se rozhodne o dalším postupu. Na brífinku ovšem mluvil hlavně o pandemii a o tom, jak bude v Česku po ní.

"Čísla dobrá nejsou, řada krajů je ve stupni číslo pět. Všechny okolní státy opatření přijímají, musíme také," řekl Hamáček před odpoledním zasedáním vlády. Zároveň s tím podle něj ale musejí ruku v ruce jít kompenzace pro podnikatele či živnostníky. Řekl, že obchody by měly i nadále zůstat otevřené.

A to i v neděli, kdy musely v minulosti naopak povinně zavírat. "Chápu, že jsou lidé naštvaní. Musíme dostat vakcínu k co největšímu množství lidí a přesvědčit je, aby se očkovali. Alternativou je systém PES a s tím nikdo pět let žít nechce," míní Hamáček. Také uvedl, že není možné tahat za brzdu jen napůl.

Je podle něj také důležité dívat se dopředu a řešit, jaké bude Česko po překonání nákazy. "Jsou tu desítky miliard z EU a záleží na nás, jestli je nalijeme jen do betonu nebo Česko posuneme kupředu," hřímá šéf sociální demokracie.

Související obsah

Každopádně mu vadí spory o daňový balíček. Sám by daň z příjmu 15 a 23 procent neupravoval. V neděli v pořadu České televize Hamáček prohlásil, že sociální demokraté plánují zůstat ve vládě do skončení nouzového stavu. Poté se poradí, jak budou postupovat dále.


"Rozhodně zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné,“ řekl Hamáček. V pondělí v podstatě svá slova jen zopakoval.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by vztahům napříč jeho kabinetem prospělo, kdyby "někteří členové ČSSD konečně přestali s vyvoláváním neustálých konfliktů,“ napsal předseda vlády TN.cz. "Odchodu sociální demokracie z vlády rozhodně nebráníme. Jestli má ČSSD se svou účastí problém, tak ať klidně odejde a přestane o tom donekonečna mluvit,“ dodal Babiš.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz