Koronavirus

Česko bude od pátku znovu ve čtvrtém stupni. PŘEHLED ZMĚN

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pondělí rozhodla o přesunu do čtvrtého stupně systému PES. Babiš uvedl, že ke změnám dojde od pátku 18. prosince.

Na pravidelném pondělním jednání vláda rozhodla o přesunu do čtvrtého stupně systému ministerstva zdravotnictví PES. Nejde ale o stejný stupeň čtyři, který platil v listopadu. Existovat bude několik výjimek.


K přesunu dojde v pátek 18. prosince, uvedl premiér Andrej Babiš. Šlo podle něj o těžké rozhodnutí. "Není to dobrá zpráva a velice mě to mrzí. Musíme ale ochránit životy našich spoluobčanů," uvedl Babiš. Reprodukční číslo je podle premiéra již 1,2

- zavřou se hotely, restaurace, fitness centra, wellness centra, bazény a sauny

- obchody zůstanou otevřené

- platí zákaz nočního vycházení

- scházet se může maximálně šest osob

- návštěvy v domovech sociálních služeb zůstanou umožněny

- skiareály můžou fungovat

- káva na ulici je povolena

Obchody a služby zůstanou podle premiéra otevřené. Zavřít musí hotely, restaurace i fitness centra. Zavřená zůstanou i divadla a kina.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že zůstanou umožněné také návštěvy v domovech sociálních služeb. Povolen bude také provoz skiareálů a vleků. Hotely a restaurace na horách ale musí zůstat zavřené. 

Vrací se také zákaz vycházení mezi 23:00 a 5:00, řekl Blatný. Shromažďovat se může maximálně šest osob. Na ulicích se nebude moci pít alkohol, káva bude povolena. Výdejní okénka můžou fungovat od 5:00 do 23:00. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že postižení podnikatelé dostanou proplaceno 100 % nákladů. "100 % nájmu na tři měsíce, 100 % mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců. Právě jsme na vládě schválili 10 miliard korun podpory pro dotčené obory," uvedl Havlíček. 

Více o kompenzacích pro podnikatele, se dozvíte v reportáži:

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) oznámil, že vánoční prázdniny začnou školákům již od pondělí 21. prosince. Naposledy se tak do škol půjde v pátek 18. prosince.

Související obsah

Předsedkyně TOP09 zhodnotila rozhodnutí vlády:


Na záznam tiskové konference, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz