Domácí

V Pardubicích našli v babyboxu zdravou holčičku, měla modré dupačky

V Pardubicích našli v babyboxu zdravou holčičku, měla modré dupačky

Díky pardubickému babyboxu se v ČR podařilo zachránit v pořadí už 213. odložené dítě. Miminkem, které se tak vlastně znovu narodilo, je holčička pojmenovaná Jiřina.

V pořadí už osmé odložené dítě zaznamenal v pondělí 14. prosince kolem desáté hodiny ráno babybox v pardubicé nemocnici.

"Holčička se pravděpodobně narodila před dvěma dny, pupečník měla ošetřený gumičkou do vlasů. Byla nakojená a měla plenu. Podle personálu nemocnice je Jiřina na první pohled v pořádku,“ popsal přírůstek do rodiny zachráněných mimin zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess.

Zpočátku se mylně domníval, že dalším zachráněným novorozencem je asi kluk. "Podle obrázků, které jsem viděl v počítači, byl novorozenec oblečený celý v modrém - modrý kabátek s kapucí, modré dupačky, Takže jsem se původně domníval, že se jedná o chlapečka," popisuje Hess miminko zachráněné v Pardubicích.

Související obsah


Babyboxy jsou chráněná stanoviště umístěná v méně rušné části nemocnic, kam mohou rodičky ve svízelné životní situaci anonymně odložit novorozence, o kterého se z různých důvodů nezvládají postarat. Jakmile se po uložení dítěte v boxu zavřou dvířka, ihned se spustí alarm u zdravotníků, aby mohli novorozenci rychle poskytnout péči.

Související obsah


První babybox byl v ČR uveden do provozu 1. června 2005 v GynCentru v Praze 9-Hloubětíně. Od té doby odložily matky dítě do těchto anonymních boxů nejčastěji v hlavním městě (dosud 39 novorozenců) a v Brně (19 novorozenců). O  třetí příčku se dělí právě Pardubice, a sice s Olomoucí (po osmi odložených novorozencích).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz