Domácí

Česko bez novoročních ohňostrojů! Jedno město ale bude odpalovat

Česko bez novoročních ohňostrojů! Jedno město ale bude odpalovat
Zdroj: TV Nova

Lidé zvyklí vítat příchod nového roku při ohňostroji, si letos musí nechat zajít chuť. Jedním z mála míst v ČR, kde ohňostroj uspořádají, bude městský obvod Slezská Ostrava. Ostatní města už ohňostroje s ohledem na ochranu zvířat i prostředí buď dávno zrušila, nebo tak učiní až letos, aby zabránila nežádoucímu shlukování lidí v době koronavirové nákazy.

Městský obvod Slezská Ostrava zřejmě bude jediným z větších sídel, kdo uvítá příchod nového roku slavnostním ohňostrojem. "Uspořádáme tradičně ohňostroj 31. prosince od 24 hodin Samozřejmě za dodržení vládních opatření. Uskuteční se u slezskoostravské radnice, která je na kopci a na ohňostroj je vidět z různých stran, i za řekou. Věříme, že lidé dodrží aktuální vládní opatření,“ řekla TN.cz mluvčí této městské části Jana Pondělíčková.

Související obsah

Z ohňostroje u radnice Slezské Ostravy ale vůbec nejsou nadšení ochránci zvířat. "To rozhodnutí jim zrovna moc ke cti neslouží. A přitom tam mají tak šikovného starostu,“ řekla TN.cz Barbora Tocauerová, předsedkyně Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Poukázala na negativní dopad ohňostrojů na vodní ptactvo a na zvířata vůbec.

"Víme, jakou paseku to před pár lety nadělalo v Praze i jinde. Ohňostroje zbytečně plaší spoustu zvířat, nejen vodního ptactva,“ konstatovala Barbora Tocauerová. Právě nedaleko radnice je podle ní vodní tok a v blízkém okolí se nacházejí i lesíky s množstvím volně žijící zvěře, které nadměrný hluk a blýskání světlic na obloze děsí k smrti.

Související obsah

Ostatní statutární a větší města v ČR ohňostroje na přelomu roku nechystají, a to buď kvůli negativnímu dopadu hluku a blýskání, nebo kvůli letošní novince – riziku přenosu koronavirové nákazy při hromadných akcích. "S ohledem na epidemiologickou situaci byla tradiční oslava Silvestra na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi zrušena, takže nebude ani půlnoční ohňostroj,“ sdělila TN.cz mluvčí města Mladá Boleslav Šárka Charousková.

Podobný přístup k tomu má také starosta centrálního městského obvodu v Plzni. "Na 99 procent novoroční ohňostroj pořádat nebudeme. Už proto, že zajistit bezpečnostní opatření při podobných akcích, kdy bývá náměstí zcela zaplněné lidmi, je prakticky nemožné,“ řekl TN.cz starosta David Procházka.

Související obsah

Praha vynechá novoroční ohňostroj už podruhé. Vloni namísto toho uspořádala na Václavském náměstí videomapping s promítáním na průčelí Národního muzea, ovšem ani to letos Pražané a návštěvníci metopole neuvidí. "Pro oslavy příchodu roku 2021 hlavní město nebude organizovat novoroční videomapping, ani ohňostroj. Důvodem je hledání úspor v souvislosti s pandemií koronaviru a efektivnější využití finančních prostředků,“ sdělil už koncem srpna mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Ještě v září to vypadalo, že hlavní město bude mít po roce opět truc-ohňostroj, který před rokem uspořádal spolek Ohňostroj pro Prahu. Pod záštitou Městské části Praha 2 byly světlice odpalovány z bastionu nad parkem Folimanka a letos se měla světelná show opakovat. Spolek ale nakonec akci začátkem prosince odvolal.

"Důvodem je aktuální epidemická situace, kdy pořadatelé nechtějí vystavovat návštěvníky případnému zdravotnímu riziku. My rozhodně nechceme být příčinou nějakého lokálního zhoršení epidemické situace a zdrojem komunitního šíření nákazy mezi potencionálními diváky," vysvětluje předseda spolku Jan Šaršoun.

Související obsah

Mezi většími městy, která nepořádají novoroční ohňostroje už řadu let, jsou například Brno, Karlovy Vary, Liberec, Pardubice, Opava a Uherské Hradiště. Kvůli obavám z možného šíření viru SARS-CoV-2 jejich řady letos rozšíří podle zjištění TN.cz ještě Ústí nad Labem, Hradec Králové, Jihlava, Zlín, Olomouc, Opava, Kolín a Karviná.

"V Karviné letos tradiční novoroční ohňostroj nebude. Důvodem je koronavirová pandemie. Ohňostroj každoročně přiláká do parku Boženy Němcové stovky, ne-li tisíce lidí. V současné době ale nechceme ohrozit jejich zdraví, kvůli velikosti parku není v silách Městské policie Karviná kontrolovat na celé jeho ploše dodržování všech opatření Vlády ČR (rozestupy, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti apod.)," sdělil TN.cz mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Související obsah

Kromě ohňostroje Hradec Králové kvůli koronaviru upouští také od tradiční akce nazvané První den spolu, při které se lidé scházeli vždy na Nový rok na Velkém náměstí. "Vedení města rozdávalo čočkovou polévku a k pití čaj a punč. Tato akce je velice oblíbená a návštěvnost zde pravidelně dosahuje několika tisíc lidí. Ale s ohledem na protiepidemický systém PES a v zájmu ochrany veřejného zdraví byla tato událost zrušena,“ konstatovala mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Pořadatelé novoročních ohňostrojů čelí už mnoho let kritice ochránců zvířat, kteří poukazují hlavně na uhynulé nebo těžce zraněné vodní ptáky, které v noci děsily světlice na noční obloze a hlavně nadměrný hluk rachejtlí. Majitelům zvířecích mazlíčků, zejména psů, zase vadí, že rok co rok musí své psy dopovat tisícími léky, aby novoroční kanonádu světlic a rachejtlí bez újmy přežili. I proto některé radnice vyšly už v minulosti obyvatelům měst vstříc a novoroční ohňostroje nepořádají.

Česko se novoročního ohňostroje dočká zase až v roce 2021:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz