Domácí

S přípravou očkování Česko podle lékařů zaspalo! V tomhle vidí problém

Podle lékařů i opozice Česko zaspalo s přípravou na očkování proti nemoci covid-19. Chybí nová vakcinační centra, která by sloužila výhradně pro tyto účely. Současná zařízení na to podle lékařů nemají kapacitu. Očkování ve velkém tak prý nezačne hned poté, co se schválená vakcína dostane do České republiky. To by přitom mohlo být do konce prosince.

V Německu je už stavba očkovacího centra v plném proudu a dělníci pracovali i přes noc. V Česku jsou prostranství prázdná a provizorní stany anebo budovy nikde. Přitom místa, kde se očkuje na jiné nemoci, podle odborníků v současné době mají pro očkování na covid-19 kapacitu pouze v řádu jednotlivců.

"Je prostě nutné udělat speciální očkovací centra, ta která jsou teď, se používají rutinně na běžná očkování. Víme, že teď je miniepidemie žloutenky typu A," sdělil imunolog Václav Hořejší.

"Potřebujeme vybudovat minimálně sto velkých očkovacích center, která budou v každém okresním městě," myslí si prezident České lékařské komory Milan Kubek.

 

Související obsah

Česko ke zlepšení pandemické situace podle lékařů potřebuje proočkovat zhruba 70 procent obyvatel - tedy téměř sedm a půl milionů lidí.

"Dokážu si představit, že by se mohli aktivizovat praktičtí lékaři nebo nějaké další složky toho zdravotnického systému," reagoval virolog Jiří Černý.

Kolem očkování je zatím řada otázek, podívejte se na reportáž TV Nova:

"Ta logistika už mohla být dávno připravena tak, abychom 48 hodin po schválení už mohli očkovat," doplnil Kubek.

Podle opozice vláda už dávno měla vytvořit třeba i registrační systém. Každý člověk musí být oočkován dvěma dávkami.

Související obsah

"Pokud budeme očkovat 1000 lidí každý den, celý měsíc, tak následující měsíc je musíme proočkovat znovu. Pokud to bude v centrech, tak lidé musí mít kde zaparkovat," uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

"Ještě v pátek pan vicepremiér tvrdil, že to očkování zvládnou nemocnice. To skutečně nemohou nemocnice zvládnout a je na místě postupovat podle toho Německa," sdělil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle opozice je nutností zřízení i mobilních týmů, které by jezdily očkovat třeba seniory do domovů důchodců

Jak se na očkování připravují jinde ve světe, se podívejte v reportáži:

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz