Domácí

Blatný: Vakcíny na covid budou v prvních 3 měsících pro milion Čechů

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v úterních Televizních novinách řekl, že v příštích měsících bude mít Česko k dispozici vakcíny na covid-19 asi pro milion lidí. Očkovacích center má být 40, každé má za den odbavit asi 200 až 300 pacientů.

"Podle dodávek, které jsou avizované z Evropské komise, budou v Česku během prvních tří měsíců dostupné dávky pro zhruba milion osob a jedná se o vakcíny, které jsou s nízkým chladovým řetězcem, tedy -40 nebo -70 stupňů," vysvětlil na TV Nova ministr zdravotnictví.

Tyto vakcíny podle Blatného zamíří do zhruba 40 vakcinačních center. Každé z nich by mělo za den odbavit 200 až 300 zájemců o očkování proti covidu. Postupně se pak podle ministra do očkování zapojí i praktičtí lékaři. A to ve chvíli, kdy budou k mání vakcíny, které "přežijí" i ve vyšších teplotách, než bylo zmíněno výše.

Související obsah

"Tam se potom jedná o tisíce očkovacích míst, takže si nemyslím, že bychom zaspali, že bychom na tom byli hůře, nebo že by se očkovací látka k našim lidem dostala později," uklidňuje ministr.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek ovšem na slova Blatného ve vysílání reagoval poměrně ostře. "Česká republika je nejpostiženější zemí covidem-19 na celém světě a vláda teď nechává, aniž by nějak adekvátně reagovala, rozjet třetí vlnu epidemie," kritizuje kroky kabinetu.

Každý den, o který se očkování zpozdí, podle něj bude stát lidské životy. A Česko podle něj nepotřebuje jen speciální očkovací centra, ale především mobilní očkovací týmy.

"My musíme jezdit za seniory, kteří to očkování nejvíc potřebují - do domovů důchodců, ale i do domácností," domnívá se prezident lékařské komory. Česko má podle něj trvat na tom, aby dostalo co největší množství vakcíny.

Podle Blatného je plán očkování daný tím, jakým způsobem jsou vakcíny vyráběné a dodávané na evropský trh. "Česká vláda dělá všechno pro to, aby veškeré vakcíny, které budou k dispozici, byly zavčas a adekvátně naočkovány. Nemám ani sebemenší pocit, že bychom cokoli udělali špatně," vzkázal ministr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz