Koronavirus

V Česku začalo plošné testování! Volné termíny vzali zájemci útokem

V Česku ve středu odstartovalo dobrovolné plošné tetování na koronavirus. Lidé tak mohou podstoupit antigenní testy, které jsou zdarma a hradí je zdravotní pojišťovny. Výsledek se otestovaní dozví do 20 minut.

Plošné testování potrvá až do 15. ledna. Lidé se na testy však musí předem on-line registrovat. Ministerstvo zdravotnictví spustilo web, kde zájemci naleznou dostupná odběrová místa i další potřebné informace.


"Kapacita může být až 60 tisíc testů denně,“ myslí si ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle Blatného odhalit ty, kteří jsou infikovaní a šíří virus, ale nemají žádné symptomy. Lidé mohou testy podstoupit na 170 odběrových místech, testuje také několik stovek praktických lékařů ve svých ordinacích.

Související obsah


Antigenní testy se provádí výtěrem z nosohltanu, výsledek se poté každý dozví přibližně za 20 minut. Vyšetření se však neprovádí u těch, kteří v poslední době koronavirus prodělali a byli v nařízené izolaci.


Objednaní lidé by se na testování měli dostavit v dostatečném časovém předstihu a s sebou musí mít občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Zájemci by si však měli pospíšit, termíny na některých místech jsou plné už na několik dní dopředu.


Dosud zdravotníci v Česku provedli více než 350 tisíc antigenních testů, které potvrdily nákazu u zhruba deseti tisíců lidí. Od listopadu byly testy povinné například v zařízeních sociálních péče, na začátku prosince začalo také dobrovolné testování učitelů.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz