Domácí

Covidové Vánoce jsou tu! Ministerstvo radí, jak je zvládnout bezpečně

Covidové Vánoce jsou tu! Ministerstvo radí, jak je zvládnout bezpečně
Zdroj: Getty Images

Vánoce jsou tu už za pár dní. Ministerstvo zdravotnictví nyní na svém oficiálním twitterovém účtu zveřejnilo několik rad, kterými se mají lidé řídit, aby jim svátky nezničil covid-19. K čemu všemu tedy úřad nabádá?

Ministerstvo uveřejnilo informační leták, pod kterým je podepsané Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC).

V něm se píše, že Vánoce jsou sice důležité, "ale na prvním místě by mělo být zdraví vás a vašich blízkých, zejména seniorů, kteří patří do nejvíce ohrožené skupiny."

Úřad proto Čechy nabádá, aby zbytečně necestovali a pokud se u nich projeví příznaky covidu-19, aby zůstali doma, nedružili se a kontaktovali svého lékaře.

Související obsah

A i pokud lidé tráví Vánoce se svými blízkými, tak by jich mělo být co nejméně - prostě taková sváteční sociální bublina. "Vyhněte se setkávání s lidmi mimo vaši domácnost nebo tuto bublinu," říkají odborníci.

Celý "vánoční" návod zveřejněný ministerstvem:

Zdroj: ECDC

Ani během Vánoc pak lidé nemají zapomínat na pravidlo 3R - tedy roušky, mytí rukou a rozestupy. Čas trávený vevnitř má být co nejkratší a návod zdůrazňuje důkladné větrání. Ministerstvo zdravotnictví navrch ještě radí mít při setkání se seniory nasazený respirátor třídy FFP2.

"Pokud potřebujete navštívit nebo se setkat s lidmi mimo vaši domácnost či nejbližší okolí, dodržujte zvláštní opatření: Izolujte se, abyste minimalizovali riziko nakažení ostatních, zejména jde-li o lidi z ohrožené skupiny," klade leták lidem na srdce.

Související obsah

A na závěr všem radí, že pokud si nejsou jistí, zda je osobní setkání o svátcích bezpečné, aby ho raději oželeli a se svými nejbližšími se spojili pouze na dálku. Ministerstvo také radí nechat se otestovat na covid-19.

Bezplatné plošné testování antigenními testy pro všechny odstartovalo v Česku ve středu. Předvánoční termíny se ale velice rychle plní, plno už hlásí řada míst - včetně velkých nemocnic.

Kdo má o testování největší zájem? Více se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz