Domácí

Země EU začnou očkovat od 27. prosince. Česko podle premiéra nezůstane pozadu

Země EU začnou očkovat od 27. prosince. Česko podle premiéra nezůstane pozadu
Zdroj: TV Nova

V Británii už se přes týden očkuje proti koronaviru, na řadu teď přichází také Evropská unie. Vakcinace v členských zemích začne 27., 28. a 29. prosince. První vakcíny v Česku by podle ministra zdravotnictví měly mířit do Motola. Mělo by jít o dávky pro 5000 lidí, cílit se bude nejprve na zdravotníky. Premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně uvedl, že Česko začne očkovat proti koronaviru ve stejný den jako celá Evropská unie.

Celá Evropská unie se připravuje na očkování proti koronaviru, česká vláda schytává kritiku od lékařů a opozice, že se s přípravami začalo pozdě. Ministr zdravotnictví nicméně již dříve oznámil, že se počítá s očkováním prvních lidí v Česku už v období vánočních svátků.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek oznámila, že očkování v členských zemích započne už před koncem letošního roku.

"Je tu moment Evropy. Během 27., 28. a 29. prosince začne očkování napříč Evropskou unií. Chráníme naše obyvatele společně. Dohromady jsme silnější," zveřejnila Leyenová na sociálních sítích.

Premiér Babiš o plánovaném očkování promluvil v Poslanecké sněmovně:

 

"Začneme očkovat stejný den jako všechny členské státy Evropské unie," uvedl během ústních interpelací v Poslanecké sněmovně premiér Andrej Babiš.

Související obsah

V Česku první várka vakcín podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) poputuje do Motola a následně do krajů, jako první budou očkování zdravotníci. "Bude se jednat zatím jen o symbolickou dodávku. Půjde ale o jasný signál, že vakcína bude tady," sdělil ministr po návštěvě nemocnic v Praze.

O připravenosti na očkování v Česku hovořil ve středu i premiér Andrej Babiš (ANO): "Ministerstvo zdravotnictví má jasný příkaz. Vakcína přijede do skladu, rozdělí se do všech krajů, budou tam už čekat auta jednotlivých krajů, rozvezou to a začne se konečně očkovat."

Související obsah

Očkovacích covid center bude v Česku podle ministra asi 200 ve zdravotnických zařízeních, dále by se podle něj měli zapojit i praktičtí lékaři v ordinacích.

Podle lékařů a opozice ale vláda s přípravou na očkování zaspala, vzniknout podle nich měla speciální centra, která například v Německu už dávno rostou.

Na reportáž TV Nova o přípravenosti České republiky na očkování se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz