Koronavirus

Příšerné fronty a žádné rozestupy. Lidé si stěžují na chaos při testování

Příšerné fronty a žádné rozestupy. Lidé si stěžují na chaos při testování
Zdroj: TV Nova

Po odstartování bezplatného antigenního testování na koronavirus se na řadě odběrových míst tvořily dlouhé fronty. Na problémy upozornili například lidé čekající na testy ve Fakultní nemocnici v Ostravě (FNO).

Zájem o antigenní testování je tak velký, že na řadě odběrových míst už je kapacita naplněna minimálně na deset dní dopředu. Lidé přicházející na odběrové místo ve FNO si stěžují na velmi dlouhé fronty. "Objednaný čas je pouze hodně orientační. Tvoří se dlouhé fronty a lidé stojí venku, nedodržují rozestupy,“ vyjádřil se k situaci jeden z nespokojenců v recenzích rezervačního systému Covid Centra FNO.

Organizace odběru je podle testovaných strašná a rezervační systém k ničemu: "Odběr mi byl proveden po 90 minutách od rezervovaného času. To má být nějaká rezervace? Děláte si z lidí srandu?" Čekal jsem v řadě a stejně to funguje metodou, že kdo dřív přijde, ten dříve mele," napsal další z testovaných.

Související obsah

Lidem vadí i to, že se ve frontách nedodržují rozestupy. "Lidé se hromadili ve vestibulu, o dvoumetrových rozestupech nemůže být řeč. Mísili se tady pacienti před odběrem i ti čekající na výsledek." "V čekárně o velikosti asi 20 metrů čtverečních pak čeká 30 lidí. Jestli jsem negativní, tak pak hovořím o štěstí, že jsem tam nic nechytil," stěžují si lidé. 

Stížnosti pro TN.cz okomentovala mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová: "Děláme, co můžeme, abychom zajistili plynulý provoz," dušuje se. Denně Covid Centrem projde až 1200 klientů. Provádí se antigenní testy pro veřejnost a také pro pedagogy. Denně navíc udělají kolem 800 PCR testů plus testy pro samoplátce.

"Je to obrovská masa lidí. A když někteří přijdou v jiném čase, než měli sjednaný, nebo čekají na jiném místě, problémy s rezervací samozřejmě vzniknou," uznává Petlachová. 

Technicky i personálně mají podle ní vše zajištěno tak, aby otestovali co nejvíce lidí, kteří chtějí mít přes svátky jistotu, že jsou negativní. "Žádáme lidi o shovívavost, a aby byli trpěliví. Snažíme se jim vyjít maximálně vstříc, aby se vše hladce zvládlo," dodala.

Související obsah


  

Testovaným ve FNO se ale nelíbilo ani značení areálu. Často hlásili problém s nalezením odběrového místa: "Chyběly cedule, které zájemce nasměřují k testovacímu místu, já i spousta jiných jsme chvíli zbytečně stáli ve frontě na PCR testy," zní jedna ze stížností.

Samotné testování ve FNO probíhá prý v pořádku: "Přístup testujícího personálu příjemný, profesionální," stojí v další recenzi. "Testování proběhlo zcela bez komplikací. Organizace toho, co testu předcházelo, ale byla naprosto zoufalá," zhodnotil situaci jiný klient FNO. Někteří se dokonce na místě rozhodli, že test absolvovat nebudou, protože jim vadí, že se nedodržují odstupy a existuje tak podle nich velké riziko nákazy.

Kdo má o testy největší zájem? Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz