Naše Česko

Otevřete nám! Budeme cvičit klidně potmě, prosili zákazníci fitness centra

Majitelé menších podniků strávili letošní rok bojem o záchranu existence. Jak rok 2020 prožili malí živnostníci? O tom mluvili majitelé restaurace, fitness centra a obchodu s oblečením ve čtvrtek v pořadu Nastartujme Česko.

Kvůli pandemii koronaviru museli mít majitelé menších podniků velkou část roku buď úplně zavřeno nebo fungovali jen v omezeném režimu. Dotace se podařilo získal jen některým z nich.

Na jaře si nikdo z nich nedokázal představit, že bude situace tak vážná. "Mysleli jsme si, že koronavirus je otázkou měsíce, maxímálně dvou," řekla Jana Paulátová z Fitness Factory. "Zavřelo se v době, kdy jsme měli začít prodávat jarní kolekci. Ta nám leží na skladu doteď," uvedl spolumajitel obchodu s oblečením Butik Van Koning, Radim Král.

Související obsah

Majitelé restaurací se museli ve velkém zbavovat předem nakoupených potravin. "Máme tankový pivo s minimální trvanlivostí, takže i my jsme lili pivo do kanálu," sdělil majitel restaurace Dejvická sokolavna, Michal Zvěřina.

Ve chvíli, kdy byla možnost otevřít výdejní okénka, toho ne všechny restaurace využily. " Nemělo smysl sedět ve výdejním okénku. Mnohem víc bychom prodělali," vysvětlil Zvěřina. Když začala druhá vlna, museli zase pivo vylévat. "Museli jsme vylít 470 litrů piva, naštěstí pivovary nám to vykompenzovaly," dodal. Třetí vylévání piva se konat nebude, protože majitel už s tím počítal.

Související obsah

Někteří malí živnostníci se setkávali i s prosbami zákazníků na to, aby jim otevřeli alespoň na chvíli a porušili tím zákon. "Klienti nás prosili a přemlouvali, ať jim otevřeme. Říkali, že nemusíme svítit a že budeme potmě a nemusí hrát hudba," nastínila Paulátová z fitness centra. Podobné prosby dostával i Král.

Další problémy nastaly při otevření. "Když jsme otevřeli obchody, tak jsme lidem neměli co nabídnout. Jezdíme kolekce vybírat do zahraničí, takže jsme neměli letní kolekci," stěžoval si Král. "Když se fitness centra konečně otevřela, tak se tam lidé nemohli osprchovat. Takže chodili cvičit mnohem méně," vysvětlila Paulátová.

Související obsah

"Možná by nebyl od věci úplný lockdown, protože bychom na tom pak byli všichni stejně," zakončil to majitel restaurace Zvěřina.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz