Zahraničí

Do Číny zamíří komise z WHO, chce odhalit původ koronaviru

Do Číny zamíří komise z WHO, chce odhalit původ koronaviru
Zdroj: TV Nova

Po více než roce od prvních hlášení infekcí zamíří vyšetřovatelé ze Světové zdravotnické organizace (WHO) do Číny, kde chtějí pátrat po zdroji koronavirové nákazy, která během letošního roku přerostla v celosvětovou pandemii. Informace přinesla agentura RT.

Zdravotnická agentura OSN vyšle v lednu mezinárodní tým až 15 vědců do čínského města Wu-chan, které je považováno za epicentrum nákazy koronavirem. Nemoc se podle dosavadních zpráv začala údajně šířit z tamního rybího trhu.

Podle šéfa oddělení krizových situací WHO Dr. Michaela Ryana odcestují vědci do Číny v prvním lednovém týdnu. Wu-chan podle něj bude “účelem mise“. Nejdříve však vyšetřovatelé podle diplomatického protokolu navštíví hlavní město Peking. Ryan dále uvedl, že vyšetřovací tým bude pracovat nezávisle bez dohledu státního aparátu. V komisi složené z mezinárodně uznávaných odborníků budou zásupci z Dánska, Velké Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska.

Související obsah

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin v pátek potvrdil, že Čína bude spolupracovat s WHO, aby se v budoucnu vyhnula podobným krizím v oblasti veřejného zdraví. "Nedávno jsme četli mnoho zpráv o tom, že virus loni propukl na více místech po celém světě," řekl. "Znovu to dokazuje, že sledování původu nového koronaviru je vědecký úkol, který je třeba brát velmi vážně."

Americký prezident Donald Trump od prvních měsíců pandemie obviňuje Čínu ze zatajování ohniska Covid-19, které často označuje jako „čínský virus“.

Počátky koronavirové infekce je třeba ještě určit. Minulý měsíc vědci z Čínské akademie věd ve vědecké studii tvrdili, že se rozšířila v Indii měsíce předtím, než byla objevena ve Wu-chanu.
 


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz