Domácí

Čeští meteorologové vysvětlili, proč chybují při předpovědi počasí! VIDEO

Meteorologové mají trochu nevděčnou práci. Ne vždy jim totiž předpověď počasí vyjde a lidé jim tak spílají, že zmokli, když mělo svítit slunce, nebo uvízli ve sněhové závěji, když neměla spadnout ani vločka. Proč bývají předpovědi nepřesné, nyní Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vysvětluje ve videu.

Mluvčí ČHMÚ Martina Součková hned na úvod vysvětluje, že to, že se dá vývoj počasí spočítat, zjistilo lidstvo teprve relativně nedávno. "Je naše předpověď dokonalá? Rozhodně ne, ale lepšíme se," říká.

Napřesné předpovědi jsou prý na denním pořádku po celém světě. "Abychom mohli říct, co počasí udělá dál, musíme co nejpřesněji změřit to aktuální. Nejen v Česku, ale na celé planetě," objasňuje Součková.

Zádrhel je v tom, že změřit počasí úplně na celé planetě není prý možné. Předpovědi sestavují počítače pracující s modely atmosféry. "Když pak dáme nedokonalému modelu ke zpracování nepřesná měření aktuálního počasí, chyby se nasčítají," vysvětluje.

Přesto podle ní má cenu dělat i nepřesné předpovědi, protože to není o tom, jestli nepřijde nečekaná přeháňka. Důležité je varovat před nebezpečnými jevy.

Související obsah

"Kromě předpovědi a vydávání výstrah meteorologové také konzultují aktuální rizika s krizovými složkami státu, třeba s hasiči," říká vypravěčka. Stroje na to prý nestačí a je potřeba mít člověka, který se v záplavě informací vyzná.

Pro meteorology zůstává výzvou, jak informace předat veřejnosti, tedy laikům. Předpověď musí být výstřizná a zároveň stručná. "Nikdo nemá čas číst dvoustránkový rozbor," uznává ČHMÚ.

Na druhou stranu by si prý lidé měli uvědomit, že aplikace, ve které sledují v telefonu třeba hodinovou předpověď pro konkrétní místo, "často ukazují jen hrubý výpočet jednoho z modelů." Lidé by tak neměli čekat, že program přesně uhodne počasí v konkrétním městě.

Na konec videa ČHMÚ připojil experiment, který ilustruje, jak zrádné může předpovídání počasí být. Na čem záludnosti své práce meteorologové demonstrují, zjistíte ve videu pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz