Domácí

Vláda zakázala lety z Británie. Češi zřejmě nebudou smět domů na svátky

Veškeré lety z Velké Británie jsou od pondělního poledne zrušeny, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Pro řadu Čechu to znamená nepříjemnou komplikaci. Spolu se zákazem se totiž pravděpodobně nebudou moci vrátit na svátky domů. Vláda na jednání probere možnost repatriačního letu.

"Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny," oznámilo v pondělí ráno ministerstvo zdravotnictví na twitteru. Vývoj není neočekávaný, rozhodnutí zakázat lety a další spojení z Velké Británie ohlásily i jiné evropské země. 

Přesto nové nařízení znamená pro řadu Čechů tvrdou ránu - rozhodnutí přišlo tři dny před Vánoci. Ve Velké Británii žijí desetitisíce českých občanů, z nichž mnozí by určitě rádi strávili svátky s rodinou v České republice.

"Vzhledem k tomu, že lety jsou zrušené a uzavírá se i Lamanšský průliv a ruší pozemní a lodní doprava, zřejmě českým občanům nic jiného nezbyde," sdělilo redakci TN.cz tiskové oddělení ministerstva zahraničních věcí.

Mluvčí ministerstva Michal Dudáš zdůraznil, že opatření je dočasné a může se změnit. "Opatření se mohou dále upravovat a sjednocovat po dnešním jednání na evropské úrovni (IPCR). V současné době nemáme informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi," uvedl.

Související obsah

"Všem českým občanům v Británii, kteří jsou zaregistrováni v databázi DROZD, bylo včera zasláno upozornění. Ministr zahraničí Tomáš Petříček navrhne projednání celé situace na pondělním zasedání vlády," dodal Dudáš.

Ve hře je podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) repatriační let. "Mluvil jsem s premiérem o lidech, kteří zůstali ve Velké Británii a nemohou se vrátit za rodinami do ČR. Jde převážně o studenty a lidi na služebkách. Na dnešním jednání vlády by mělo ministerstvo zahraničí předložit návrh řešení. Podle premiéra by to měla být obdoba jarní operace," uvedl na twitteru opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Po zrušení letů z Velké Británie sáhla už řada evropských zemí - Itálie, Německo, Belgie, Nizozemsko či Francie. Opatření, která přijala Francie, jsou nejdrastičtější. Kromě letecké dopravy byla přerušena i pozemní, která vede eurotunelem pod Lamanšským průlivem. Přes kanál La Manche se lidé z Británie do Francie nedostanou ani trajektem.

Související obsah

Důvodem pro tvrdá opatření je nová mutace viru, která se dokáže šířit daleko rychleji. Ministerstvo zdravotnictví už o víkendu oznámilo, že lidé vracející se do Česka z Velké Británie, musí nastoupit do povinné karantény.

"S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin a nyní se vrací do ČR," uvedl resort v neděli na twitteru.

Více informací o šíření nové mutace koronaviru ve Velké Británii se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz