Domácí

Češi žijí stále déle. Musíme posunout odchod do důchodu, tvrdí socioložka

Češi žijí stále déle. Musíme posunout odchod do důchodu, tvrdí socioložka
Zdroj: isifa.com

Češi si stáří často spojují s nemocemi, osamělostí nebo chátráním. Podle socioložky Martiny Rašticové z brněnské Mendelovy univerzity je to ale nesmysl. Vyšší věk považuje za výdobytek vyspělé společnosti a zejména firmy by se ho měly naučit využívat. Připojila i svou představu, nevyhnutelné je prý posunutí odchodu do důchodu.

Český pracovní trh se vypořádává se stárnutím populace. Počet lidí starších 65 let roste, těch v produktivním věku od 15 do 64 let ale ubývá. Socioložka Martina Rašticová z Ústavu práva a humanitních věd Mendelovy univerzity se domnívá, že to není hrozba, ale pozitivní změna.

"Kolem stáří a stárnutí populace se vede spíše negativní diskurs, ale domnívám se, že ve vyspělých zemích se začíná plnit sen mnoha generací v minulosti. Tedy, aby se lidský život prodloužil a mohli jsme ve zdraví a důstojných podmínkách žít společně se třemi nebo více generacemi naši předků či potomků," uvedla Rašticová.

Přinejmenším dalších 20 let má lidí v produktivním věku nadále ubývat a seniorů přibývat. Zaměstnavatelé by to podle Rašticové měli využít ve svůj prospěch. Nevyhnutelné je prý také posunutí věku odchodo důchodu. Ten momentálně činí 65 let.

Související obsah

 

"Zůstat v práci je dobré jak pro lidi, tak pro systém. Nechceme to však paušalizovat, protože není možné dělat fyzicky náročnou práci 50 let. Aby lidé dělali práci přiměřenou jejich věku, schopnostem a možnostem, začínají firmy aplikovat principy tzv. age managementu, tedy manažerského přístupu, který se věnuje především problematice zaměstnávání lidí nad 50 let," pokračovala.

Age management spočívá v tom, že firmy se svými zaměstnanci pravidelně probírají, kam se chtějí v profesním životě v nadcházejících letech ubírat. Přemýšlet o tom by měli už jako čtyřicátníci, aby pak ani jedna ze stran nebyla v šoku. "Dávno již neplatí, že nové nápady a kreativní řešení problémů přináší jen třicetiletý muž. Naopak, velmi přínosní mohou být dobře motivovaní padesátníci s mnohaletou zkušeností," upozornila socioložka.

Podle ní je ale nutné věnovat se nejenom pracovním příležitostem pro starší, ale i rostoucím sociálním rozdílům mezi lidmi v důchodu. Vyššího věku bez zdravotních potíží se častěji dožívají bohatší lidé. U některých společenských skupin se však průměrný věk dožití snižuje. Česko na rozdíl od některých západních zemí markantnější rozdíly zatím nezaznamenává.

Související obsah

"U nás se mají staří lidé stále poměrně dobře. Mají k dispozici skvělé zdravotnictví, většina netrpí existenční nouzí, největší jejich problém je osamělost," uzavřela Rašticová.

V posledních letech stoupá i průměrný věk záchranářů, mladí se do této profese příliš nehrnou. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz