Koronovirus

Čeští kamioňáci uvízli v Británii, svátky možná stráví v kolonách

Od pondělního poledne zakázala Česká republika dopravu z Velké Británie z obavy před šířením nové mutace koronaviru. V zemi uvízlo mnoho profesionálních řidičů, kteří zůstali stát v kilometrových kolonách a zatím stále neví, jak se ze země dostat. Vánoce tak možná budou muset strávit daleko od rodiny.

Dopravu z Velké Británie dočasně pozastavilo více než 40 zemí včetně Česka. Opatření platí pro leteckou, námořní i pozemní dopravu. Zavřený je také podmořský tunel pod Lamanšským průlivem mezi Francií a Velkou Británií.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že vyřešení situace řidičů z povolání je pro ministerstvo prioritou. "Ministerstvo zahraničí řeší urgentní případy. Jedná se především o české dopravce a jejich řidiče, kteří nemají jak Velkou Británii opustit," potvrdil Petříček na pondělní tiskové konferenci.

Řidiči čekají v dlouhých kolonách:

Související obsah


Podle svědectví řidičky kamionu Martiny se situace zatím nijak výrazně nelepší. "Krom včerejší lahve vody nic a toalety v nedohlednu," postěžovala si v úterý řidička, která kvůli nečekaným opatřením zůstala stát spolu se třemi kolegy v dlouhé koloně na dálnici asi 10 kilometrů před hranicemi.

"V koloně stojíme od včerejšího večera, teď aktuálně cca 19 hodin bez pohnutí z místa," popsala v úterý dopoledne situaci řidička Martina. Kromě dvou litrů vody na jedno auto, kterou v pondělní večer rozdávala anglická policie, žádné jiné občerstvení nedostali. Po téměř celém dni, co v autech strávili na jednom místě, se začínají bát, že se nedostanou včas na svátky domů. "Je to tak, máme strach a je nám to fakt líto, protože každý má rodinu, děti a nebýt spolu na Vánoce je smutné pro každého," dodala řidička kamionu.

Podle ministra Petříčka by měli uvízlí řidiči co nejdříve kontaktovat českou ambasádu v Londýně, případně se obrátit na linku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Jaké komplikace způsobila opatření ve Velké Británii se podívejte v reportáži Televize Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronovirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz