Zahraničí

Hranice mezi Francií a Británií opět otevřena. Bez testů ale neprojdete!

Od půlnoci se znovu otevřely hranice mezi Francií a Velkou Británií. Podmínkou pro jejich překročení je negativní test na koronavirus, ne starší než 72 hodin. Než se všechny kamiony rozjedou, může to trvat i několik dnů.

Tisíce naštvaných řidičů kamiónů, kteří uvázli na uzavřených hranicích mezi Francií a Velkou Británií, dostaly po několika hodinách zelenou k další jízdě.

Kromě nich mohou opět překračovat státní hranici také Francouzi a vůbec všichni státní příslušíci zemí Evropské unie. Přechod přes Lamanšký průliv se otevřel i pro ty, kdo sice pocházejí ze třetích zemí, ale mají v některém státě EU trvalý pobyt nebo pracovní povolení.

Související obsah

Jedinou podmínkou pro cestování mezi oběm zeměmi je negativní test na covid-19, který není starší 72 hodin. "S Francii jsme se dohodli, že hranice se můžou otevřít pro lidi s negativní testem, kteří zemi opouštějí. Umožní to hlavně návrat Francouzům, protože Britové, bohužel, budou muset na Vánoce zůstat doma," uvedl Grant Shapps, britský ministr dopravy.

Celníci budou uznávat jak výsledky PCR, tak i antigenních testů. Kromě pozemní se od středečního rána obnovila také letecká, lodní a železniční doprava. Otevřený je i tunel pod Lamanšským průlivem. Právě ten ve velkém využívá velká část lidí pro cestování mezi Francií a Velkou Británií. Všechny spoje jsou však až do 25. prosince beznadějně vyprodané.

zv,, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz