Koronavirus

Kuřáci jsou koronavirem ohroženější hned z 5 důvodů!

Kuřáci jsou koronavirem ohroženější hned z 5 důvodů!
Zdroj: Getty Images

Pokud už dlouho uvažujete o tom, že přestanete kouřit, je zřejmě právě teď ta nejlepší příležitost. Kouření škodí zdraví samo o sobě, zvýšeně se jím ale vystavujete i riziku infekce Covid 19.

„Kuřáci jsou pravděpodobně zranitelnější vůči Covid-19,“ varuje Státní zdravotní ústav. Důvodů pro toto tvrzení, se kterým souhlasí i Světová zdravotnická organizace WHO, je přitom hned několik.

„Při kouření jsou prsty v kontaktu se rty, případně kontaminovanými cigaretami, což zvyšuje možnost přenosu viru,“ poukazuje SZU na nejzásadnější riziko, kterému se kuřáci vystavují.

Kuřáci již také mohou mít různá plicní onemocnění, které jsou v případě Covid-19 nebezpečnou komplikací. Právě lidé s onemocněním plic nebo cévní soustavy mívají nejvážnější průběh nemoci a jsou infekčnímu onemocnění celkově častěji vystaveni. Průběhu nemoci nenapomáhá ani snížená kapacita plic kuřáků, většina z nich se potýká s kašlem a dušností i bez infekce.

Podívejte se na reportáž, co nejen na kouření v časech koronaviru říkají odborníci:

„U kuřáckých potřeb, jako jsou vodní dýmky, dochází často ke sdílení náustku a hadic, to může usnadnit přenos Covid-19 ve společenském a sociálním prostředí,“ varuje dále SZÚ. Hygienická opatření jsou přitom bodem, na který v prevenci šíření nákazy momentálně nejvíce vsází česká vláda.

Související obsah

Kuřáci si také kvůli svému zlozvyku a potřebě zapálit musejí čas od času sundat roušku, jejíž nošení je v Česku povinné. Tím jsou nuceni během dne častěji manipulovat s rouškou, a jak se jí neustále dotýkají, snižují její ochrannou funkci. Riskují také, že se případné infekci při neopatrné manipulaci nechtíc vystaví ještě více. To je jeden z důvodů, proč WHO před nošením roušek napříč celou populací varuje a proč je Česko jednou z mála zemí, kde takové opatření plošně platí.

Kouření podle SZÚ škodí také proto, že tělu znesnadňuje práci s životně nezbytným kyslíkem. „Stavy, které zvyšují potřebu kyslíku nebo snižují schopnost těla jej správně využívat, vystavují pacienty vyššímu riziku závažných plicních stavů, jako je zápal plic,“ vysvětlují odborníci Státního zdravotního ústavu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz