Zahraničí

Papež promluvil k světovým vůdcům. "Všichni lidé mají nárok na vakcínu!"

Papež promluvil k světovým vůdcům. "Všichni lidé mají nárok na vakcínu!"
Zdroj: Profimedia

Každoroční papežovo poselství Urbi et orbi se letos neslo v duchu pandemie koronaviru. František ve svém proslovu vyzval světové vůdce, aby všem lidem zajistili neomezený přístup k vakcíně proti covidu-19 a nestavěli mezi lidmi pomyslnou zeď.

Jak upozorňuje web BBC, papežovo výzva přichází v období, kdy ve světě panují obavy z toho, že bohaté země nakupují nepřiměřeně velké množství vakcín na úkor těch chudých. "Kéž Syn boží probudí v politických vůdcích ducha mezinárodní spolupráce, počínaje zdravotní péčí, aby byl všem zajištěn přístup k vakcíně a léčbě," prohlásil.

"Stojíme tváří v tvář výzvě, která nezná hranice. Nemůžeme postavit zdi. Všichni jsme na stejné lodi," uvedl a dodal, že nyní je potřeba globální jednoty více než kdy dříve.

Související obsah

Tradiční požehnání Urbi et orbi se poprvé uskutečnilo online. Za normálních okolností papež promlouvá k davům lidí z balkónu baziliky svatého Petra, letos svůj proslov ale pronesl uvnitř Apoštolského paláce před několika málo lidmi.

Papež zároveň vyzval k solidaritě s obětmi pandemie a zdůraznil problematiku žen, které v tomto období čelí narůstajícímu domácímu násilí.

S papežem Františkem se pojí začátek jedné z největších katolických reforem. V říjnu vyjádřil svou podporu homosexuálům. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz