Domácí

Máte podezření na covid? Snadný domácí test ho může pomoci odhalit

Máte podezření na covid? Snadný domácí test ho může pomoci odhalit
Zdroj: Profimedia

Anosmie, neboli ztráta čichu, je jednou z častých příznaků onemocnění covid-19. Díky jednoduchému testu můžete sami v pohodlí domova zjistit, zda náhodou netrpíte covidem. Stačí otestovat váš čich na vybraných potravinách nebo vonných předmětech.

Podle odhadů 44 až 77 % pacientů s covidem-19 trpí ztrátou čichu, často si to ale neuvědomí, dokud se aktivně nepokouší něco ucítit. Mohou to zjistit například až ve chvíli, kdy si chtějí přivonět k vonné svíčce.

V souvislosti s tím web CNN zveřejnil příběh jedné doktorandky, jejíž matka si každodenně dopřává kávu. Jednou odpoledne, kdy si šla připravit svůj obvyklý šálek kávy, zjistila, že necítí ani její vůni, ani chuť. A protože slyšela o tom, že covid-19 často provází anosmie, zkusila si přivonět ke spreji s vůní borovice. Ani tu ale necítila. Zašla proto na test, který jí vyšel pozitivně.

Náhlá a nevysvětlitelná ztráta čichu je častým specifickým projevem covidu-19. U jiných virových infekcí, například chřipky, je velmi vzácná a nastává obvykle tehdy, kdy má pacient velmi ucpaný nos. Pokud tedy člověk zjistí, že ztratil čich, je pravděpodobné, že je nakažený koronavirem.

Související obsah

Pokud jste nepřišli do kontaktu s infikovaným a přesto přemýšlíte nad tím, zda nejste přenašečem, není nic jednoduššího, než si dělat pravidelný screening přímo doma. Testování čichu samozřejmě není dokonalou metodou k odhalení nákazy, protože čtvrtina až polovina pacientů ho neztrácí, je to ale rychlý a bezplatný nástroj, kterým člověk nic neztratí.

Vědci z Pensylvánské státní univerzity v rámci projektu vytvořili speciální čichací karty, díky kterým si mohou lide ověřit, zda je jejich čich v pořádku.

Související obsah

K provádění každodenního screeningu ale bohatě stačí i běžné potraviny nebo předměty, které se nachází v téměř každé domácnosti, například káva nebo šampón. Jednoduše si stačí přičichnout k něčemu aromatickému. Pokud nic necítíte, měli byste kontaktovat lékaře.

Jak už bylo napsáno, není to dokonalá metoda. Můžete ji ale kombinovat s jinými, například měřením teploty, které samo o sobě také nemá příliš velkou vypovídací hodnotu. Zvýšenou teplotu, či dokonce horečku, způsobuje řada onemocnění, která může být zaměnitelná s covidem-19, například chřipka.

Některým pacientům může covid-19 dlouhodobě poškodit plíce. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz