Domácí

Rekord telefonátů: Místo cukroví a kapra drželi Češi o Vánocích mobily!

Rekord telefonátů: Místo cukroví a kapra drželi Češi o Vánocích mobily!
Zdroj: Getty Images

Nouzový stav, karanténní opatření a Vánoce v užším kruhu rodinném. Tak vypadaly letošní svátky v Česku. To se odrazilo i na počtu telefonátů a objemu přenesených dat. Dokonce padaly rekordy.

Strach z nákazy a osobního setkání. To provázelo letošní Vánoce. Mnozí tak zvolili cestu, jak se spojit s blízkými pomocí mobilních telefonů. Ty zvonily lidem skoro nepřetržitě, navíc rodiny se propojovaly i pomocí aplikací, takže stoupl i objem přenesených dat. Oproti loňsku byl u jednotlivých operátorů vyšší o 35 až 89 procent. Lidé data využívali intenzivněji než ve všední den už od osmé hodiny ráno, nejvyšší provoz byl po desáté hodině večer. Tento trend přetrval až do Štěpána.

"Vzhledem k aktuálním vládním opatřením tráví Češi letošní svátky spíše doma a místo návštěv si se svými blízkými volají. Letos na Štědrý den spojila síť O2 o 1,2 milionu více hovorů než loňský rok," popisuje Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Celkem operátor spojil téměř 14,6 milionu hovorů a přenesl více než 14 milionů SMS.

Související obsah

Co se týká přenosu mobilních dat, tak skok zaznamenal i operátor O2. Jeho zákazníci “prosurfovali” o 79 % více objemu než v roce 2019. Šlo o 1 638 terabajtů, jedná se tak o celkově nejvyšší hodnotu u české operátorské trojky.

T-Mobile zaznamenal nejvyšší počet přenosů dat okolo desáté večer, zřejmě si lidé vyměňovali fotky svých dárků a stromečků. Stoupl i počet telefonátů na 16,7 milionu, tedy o 5 % více než vloni. Lidé si volali hlavně přes den, přičemž nejsilnější čtvrthodina byla mezi 10:15 a 10:30.

Vloni se z českých čísel nejvíce skrze síť Vodafone volalo do Německa, letos ho předskočilo Slovensko. Cizinci, kteří volali do své země, byli nejčastěji ze Švédska. Časté byly i hovory k našim polským sousedům.


"Využití SMS každoročně klesá, protože zákazníci používají i jiné možnosti elektronické komunikace, jakou jsou hovory přes internet, komunikace přes sociální sítě a další formy instant messagingu. Během čtvrtečního dne nenastaly v síti žádné technické problémy a síť zvládla vánoční provoz dobře," řekla vedoucí komunikace Vodafonu Zuzana Holá. V České republice je okolo 15 milionů aktivních SIM karet.


Žáci dělají testy s mobilem! Nejrychlejší posílá, popsal školák v reportáži TN.cz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz