Koronavirus

Velké naděje: Očkovat proti covidu se začalo už po celé Evropské unii

Kromě Česka očkování odstartovalo také v dalších zemích Evropské unie. První dávky dostali zdravotníci, senioři i politici. Většina států sedmadvacítky začala s očkováním v neděli, Slováci a Maďaři ale nečekali a akci spustili již v sobotu.

Okamžik dojemné společné jednoty. Tak Evropská unie hodnotí první den jedné z nejnáročnějších logistických akcí v její historii. "Dnešek je začátkem úspěšného evropského příběhu," řekla v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.


Více než 335 tisíc mrtvých a 14 milionů nakažených. Taková je dosavadní bilance nemoci covid-19 v Evropě. Pro starý kontinent je ale dnešek dnem naděje.


"Velmi se těším na to období, protože to opravdu může být nádech svobody a života, tak jako jsme ho před tím poznali. Takže doufám, že tento přístup bude inspirovat i ostatní lidi, aby měli důvěru v tento krok," prohlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Související obsah


Itálie byla během první vlny pandemie epicentrem evropské nákazy. Jako první tam, stejně jako v celé Evropě, začali s očkováním zdravotníků. "Vir dostává úder, který je velmi tvrdý a doufáme, že bude i úderem konečným. Je to začátek konce boje, který jako Itálie i Evropa společně vyhráváme," řekl ředitel nemocnice Francesco Vaia.


Kromě zdravotníků se třeba také v Německu začalo s vakcinací v domovech seniorů. Většina Němců ale doufá, že brzy vyjde řada i na ně. Dvě třetiny z nich se totiž chtějí nechat naočkovat.

Související obsah


"Tolik pozornosti médií a samotného starosty nemáte každý den. Očkování vůbec nebolelo. Vydržela jsem to a cítím se dobře," popsala očkovaná Němka Karin Sieversová.


Už během prosince se začalo očkovat ve Velké Británii a Spojených státech. Epidemie zatím ani v jedné z těchto zemí nezpomaluje. Vakcínu totiž zatím dostávají nejrizikovější skupiny obyvatelstva. Podle odborníků je šance pandemii porazit s proočkovaností obyvatelstva kolem 60 až 70 procent.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz