Domácí

Česko bez petard? Zapomeňte! Na většině míst se odpalovat může. MAPY

Pandemie koronaviru poznamenala i tradiční oslavy konce roku. V řadě měst kvůli vládním nařízením zrušili plánované novoroční ohňostroje a omezení platí i pro obyvatele. Zatímco někde mohou dělbuchy odpalovat bez obav, v jiných městech platí přísný zákaz.

Situace v krajských městech se různí. Například v Brně platí zákaz používání pyrotechniky na celém území města. Zahrnuje ale několik výjimek a mezi ně patří i Silvestr a Nový rok. Vyhlášku schválili tamní zastupitelé 8. prosince a platí od 26. prosince.

"Nařízení se netýká dětských, dortových a obdobných fontán, prskavek, konfet, pokud jsou jako pyrotechnické výrobky zařazeny do kategorie F1 a F2. Dále se omezení netýká 31. prosince a 1. ledna," informuje brněnský magistrát.

V Českých Budějovicích přímý zákaz používání pyrotechniky neplatí, tamní zastupitelé ale apelují na dodržování vládních opatření. Mezi ně patří také zákaz vycházení mezi 21. a 5. hodinou a omezení shromažďování. Sejít se mohou maximálně dva lidé.

Související obsah

Obdobná situace je v Hradci Králové. Na území města plošný zákaz ohňostrojů neplatí, ale lidé by dle vyjádření pracovníků tamního magistrátu měli dělobuchy omezit na vlastní pozemek. Samo město mělo na 1. ledna naplánovaný ohňostroj, který byl ale kvůli vládním restrikcím zrušen.

V městské památkové rezervaci v Jihlavě jsou naopak dělobuchy bez výjimky zakázány. Vyhláška byla schválena už před Vánoci. "Nejsme schopni z pozice města zakázat nebo nařídit nějakou regulaci prodeje této pyrotechniky, proto se jako jediná možnost jeví vyhláška," řekla radní Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou), která návrh na vyhlášku také předložila.

V historickém centru Jihlavy jsou dělobuchy bez výjimek zakázané:

Zdroj: Google Maps

Ne všichni jihlavští zastupitelé s návrhem souhlasili, proti byl například zastupitel Jaroslav Huňáček (ODS). Sám žije v centru Jihlavy a dle jeho slov nikomu z okolí dělobuchy nevadí.

V Karlových Varech žádné omezení pyrotechniky neplatí, vyjma běžné vyhlášky o nočním klidu. I v tomto městě ale připomínají platný zákaz vycházení po deváté hodině večer. "Zákaz používání pyrotechniky platí pouze v oblasti se statutem lázeňského místa, Silvestr má ale výjimku," řekl TN.cz mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Liberec má během roku na ohňostroje vyhrazený sportovně-rekreační areál Vesec. Podle mluvčí tamního magistrátu Jany Kodymové má ale konec roku výjimku a na Silvestra a Nový rok mohou liberečtí občané odpalovat ohňostroje kdekoli. Absolutní zákaz na celém území města ale platí pro vypouštění tzv. lampionů štěstí.

Ani na území Olomouce neplatí přímý zákaz používání pyrotechniky. Jedinou výjimkou je okolí Svatého Kopečku, na kterém sídlí olomoucká zoologická zahrada. O silvestrovské noci je ale i zde povoleno odpalovat ohňostroje.

Odpalování ohňostrojů na olomouckém Svatém Kopečku je po celý rok zakázáno. Silvestr má ale výjimku:

Zdroj: Google Maps

Podle mluvčího olomouckého magistrátu Michala Folty ale Zoo Olomouc každý rok vydává prohlášení, ve kterém občany žádá, aby odpalování petard v okolí o silvestrovské noci co nejvíc omezili.Samo město plánovaný novoroční ohňostroj zrušilo.

Obyvatelům Ostravy také žádná vyhláška nezakazuje odpalování silvestrovských ohňostrojů. Tamní magistrát ovšem apeluje na dodržování vládních nařízení a zejména zákazu vycházení po deváté hodině večer.

Související obsah

Ti, kteří žijí v Pardubicích, se podle vyjádření tamního magistrátu omezení pyrotechniky na Silvestra nemusí obávat. Ačkoli odpalování rachejtlí během roku není ve městě vítané, oslavy konce roku mají výjimku. Ta platí pro silvestrovskou noc i 1. ledna.

Zastupitelé v Plzni žádnou vyhlášku, která by omezovala odpalování ohňostrojů o silvestrovské noci, zatím nepřijali. Tamní obyvatele tak limituje pouze nařízení vlády. Zrušený je ale tradiční Tříkrálový pochod, který město plánovalo na neděli 3. ledna.

Související obsah

Obyvatelé Prahy se letos budou muset obejít bez petard a ohňostrojů. Zakázané jsou i tzv. lampiony štěstí, a to na celém území města. Od 1. prosince platí vyhláška, která na řadě míst metropole zakazuje používání pyrotechniky. Týká se to zejména centra, parků, náplavek, blízkosti nemocnic či domovů pro seniory.

"Každý rok připomínalo centrum města během novoročních oslav bojiště. Nová vyhláška letos zakazuje odpalování petard a rachejtlí v centru města, v blízkosti vodních toků a přírodních rezervací. Věříme, že centrum města tak bude bezpečnější jak pro lidi, tak právě i zvířata," řekl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pražský magistrát zveřejnil interaktivní mapu, na které jsou zachycena místa, kde je odpalování pyrotechniky zakázáno, ale i to, kde si ohňostroj odpálit můžete:

Ústí nad Labem svůj tradiční novoroční ohňostroj zrušilo, občany však ujišťuje, že se podívané dočkají při vhodné příležitosti během příštího roku. Pro odpalování rachejtlí ve městě žádné omezení vyhláškou neplatí, soukromé ohňostroje si tak místní mohou dopřát.

Ve Zlíně již od loňského roku platí městská vyhláška, která upravuje, v jakých částech města jsou ohňostroje zakázané. "Je zakázáno pyrotechniku odpalovat na místech typu lavičky a altány, v podchodech, na hřištích, na zastávkách MHD, na pietních místech, dále v okolí škol, zdravotnických a sociálních zařízení, policejních služeben, úřadů, soudů či kostelů. Je zakázáno používání pyrotechniky do 500 m od zoo a útulků pro zvířata," informuje magistrát ve vyhlášce.

Do 500 metrů od zoologické zahrady a útulků je odpalování ohňostrojů ve Zlíně zakázáno:

Zdroj: Google Maps

Silvestr a podobné významné dny mají ale výjimku a začátek nočního klidu je v tu dobu ve Zlíně posunut až na druhou hodinu ráno.

O zmírnění opatření na Silvestra vláda ani neuvažuje:

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček popsal, jak bude v metropoli vypadat letošní Silvestr:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Krátká zpráva

Policie prověřuje lidi okolo prezidenta Zemana

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje lidi z okolí prezidenta Miloše Zemana, zda se nedopustili neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Píše se na Deník.cz