Domácí

Česko se vrací do 5. stupně PES. Tato opatření se zpřísní! PŘEHLED

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu na tiskové konferenci oznámil, že se Česká republika od 27. prosince vrací do 5. stupně Protiepidemického systému (PES). Znovu se tak například zavřou některé služby a obchody nebo bude platit zákaz vycházení po deváté hodině večerní.

Česká republika se už od 18. prosince drží na indexu PES na pátém stupni. Opatření v zemi se ale přitom stále řídí podle stupně čtvrtého. Vláda se proto ve středu rozhodla, že Česko od 27. prosince zpřísní opatření a přesune se do pátého stupně.

Od neděle se tedy omezuje většina maolobchodního a velkoobchodního prodeje. Umožněn bude pouze prodej základního nezbytného zboží. Prodejny musí být v době zákazu vycházení a ve svátky uzavřené. 

Celkové změny od 27. prosince:

- zákaz vycházení mezi 21:00-5:00

- omezení maloobchodního a velkoobchodního prodeje (Platí pro všechny s výjimkou prodeje potravin, pohonných hmot, potřeb pro provoz motorových vozidel, hygienického a jiného drogistického zboží, krmiv a potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, zbraní a střeliva. Otevřeny zůstanou také lékárny, prádelny a čistírny, servisy motorových vozidel, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek zakoupených na internetu, květinářství, galanterie, zámečnictví, opravny strojů pro domácnost, provozovny pohřebních služeb a prodejny s pietním zbožím, myčky automobilů, domácí potřeby a železářství.)

- povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a vybraných vnějších místech

- Na svatbách, pohřbech a bohoslužbách může být maximálně 15 lidí

- zákaz návštěv ve všech zdravotnických zařízeních

- restaurační zařízení mohou fungovat pouze skrze výdejní okenko

- zákaz shromažďování více než dvou lidí

- zákaz veškerých kulturních akcí

- přechod na distanční výuku s výjimkou prvních a druhých ročníků základních škol


O návratu dětí do škol promluvil v Televizních novinách Robert Plaga (za ANO):

Znovu platí také povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a ve vybraných veřejně přístupných místech. Nutné jsou také dvoumetrové rozestupy. Na všech hromadných vnitřních i venkovních akcích se mohou shromáždit pouze dva lidé.

Na svatbách, pohřbech a bohoslužbách může být maximálně 15 lidí. Zakazují se také návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních.

Protiepidemický systém PES:

Zdroj: MZ ČR

Restaurační zařízení mohou nadále fungovat pouze prostřednictvím výdejního okénka. Zakazuje se také konzumace alkoholu na veřejnosti. 

Mění se také zákaz nočního vycházení, který bude nově platit od 21. hodiny do 5. hodiny ranní. 

Související obsah

Nový stupeň PES se dotkne také škol. Od 4. ledna budou chodit do školy jen žáci prvních a druhých tříd základních škol. Otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Ostatní žáci přejdou na distanční výuku.

Stupeň PES je v současné době na čísle 76. Pátý stupeň platí pokud je číslo větší než 76.

Celorepublikový index systému PES klesl z 81 na 76 bodů:

Blatný s Babišem kontrolovali připravenost na start očkování. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz