Domácí

Babišovi a Zemanovi na obědě v 5. stupni PES: "Návštěva v domácnosti," hájil to premiér

Babišovi a Zemanovi na obědě v 5. stupni PES: "Návštěva v domácnosti," hájil to premiér
Zdroj: Jiří Ovčáček

Premiér Andrej Babiš v pondělí v Televizních novinách oznámil, že se po domluvě s prezidentem Milošem Zemanem rozhodl odložit novoroční oběd. Předseda vlády a prezident republiky přitom původně nechtěli ustoupit od svého záměru, že po Novém roce společně se svými ženami poobědvají. Podle Babiše se sejdou pouze ve dvou. Oba dva politici kvůli rodinnému obědu čelili kritice.

Premiér Andrej Babiš v Televizních novinách uvedl, že se po domluvě s prezidentem Milošem Zemanem rozhodli novoroční rodinný oběd odložit do té doby, než to bude z pohledu systému PES bezpečné.

Oba dva politici čelili kritice, že představitelé státu sice nabádají občany ČR, aby nyní - v době nejpřísnějších protiepidemických opatření PES 5 - omezili návštěvy a další sociální kontakty na minimum, ale ti nejvýše postavení se tím odmítají řídit. Šéf vládního kabinetu Andrej Babiš (ANO) poukázal na to, že nejde o schůzku na veřejnosti, proto není nutné hledět na omezení počtu účastníků. Novoroční oběd nejvyšších ústavních činitelů je podle něj vlastně jen návštěvou v domácnosti. A ty zakázané nejsou.

Stejně reagoval také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který řekl Deníku N: "Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam bydlí.“

 

Související obsah

Společným novoročním obědem by oba politici asi opravdu žádné restrikce neporušili. Ignorovali by ale doporučení epidemiologů a dalších odborníků, kteří vydávají vládní doporučení občanům ve snaze zmírnit šíření nákazy covid-19. V aktuálním dokumentu zveřejněném na webu covid.gov.cz se totiž doslova píše:

"Necestujte, pokud to není nezbytně nutné a oslavte svátky v kruhu nejbližších, kteří dodržují stejná preventivní opatření, jako vy. Pokud to není možné, nebo cítíte, že by se neuskutečněná návštěva mohla vážně podepsat na vašem psychickém zdraví, izolujte se po jejím uskutečnění na ideálně 10 dní."

"Ať se rozhodnete jakkoli, myslete, prosím, zvláště na rizikové skupiny (senioři, chronicky nemocní,...) a návštěvy u nich neriskujte, pokud jste předtím, či potom nebyli několik dní v izolaci. Případně neabsolvovali antigenní či PCR test těsně před návštěvou," pokračuje oficiální doporučení vládních odborníků.

 

Související obsah

Jak předseda vlády, tak prezident ČR přitom patří ke chronicky nemocným - Andrej Babiš přišel v mládí o slinivku a musí doživotně užívat léky, a Miloš Zeman trpí cukrovkou.

Opoziční politici mluví v této souvislosti o paplášství. "To je přesně ten dvojí metr, který lidi štve. Pan prezident ve svém projevu vyzývá k co nejpřísnějším opatřením, ale jako osoba v rizikové skupině se chová nezodpovědně a lehkomyslně. A dává špatný příklad. Když mohou papaláši, proč my bychom nemohli? Bude se někdo lidem divit? Já tedy ne. Důvěra se buduje nejlépe jasnými vzory a příkladným přístupem. My máme premiéra, který nešel do karantény, a teď si spolu s prezidentem dají do nosu. Ať už alespoň pro příště tihle dva nepožadují po lidech poslušnost. Provždy nevěrohodné," uvedl na twitteru například Vít Rakušan (STAN).

Nynější omezení sociálních kontaktů už dopadlo na některé klienty v domovech pro seniory, kteří na poslední chvíli zrušili vánoční svátky v rodinách svých potomků. Po návratu do penzionů totiž musí na 10 dnů do izolace, kde podstoupí s časovým odstupem hned dva testy na koronavirus. Teprve když budou oba testy negativní, mohou se klienti znovu zapojit do běžných aktivit v domovech seniorů.

Prezident Zeman už na podzim sklízel kritiku, když lpěl na tom, aby se i v době omezování kontaktů na Hradě v den státního svátku 28. října uskutečnil ceremoniál s tradičním předáváním státních vyznamenání. Nakonec slavnost na poslední chvíli odvolal s tím, že ocenění převezmou svá vyznamenání až o rok později.

Manželé Zemanovi s dcerou Kateřinou vloni v Lánech pohostili manžele Babišovy s dětmi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz