Domácí

Kalousek se kvůli daňovému balíčku pustil do Zemana. Pak úplně obrátil

Kalousek se kvůli daňovému balíčku pustil do Zemana. Pak úplně obrátil
Zdroj: TN.cz

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zveřejnil v úterý na svém twitterovém účtu dokument, který prezident Miloš Zeman poslal do Poslanecké sněmovny a v němž hlava státu kritizuje daňový balíček, který nedávno schválili poslanci. Zároveň se Kalousek do prezidenta pustil. Později ovšem uznal, že se spletl a hlavu státu naopak pochválil.

"Sděluji, že jsem se rozhodl svůj podpis pod tento zákon nepřipojit. Důvodem je skutečnost, že součástí zákona je novela zákona o daních," uvádí prezident v dopise adresovaném předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO).

Hlavě státu vadí například to, že poslanci kývli na zvýšení slevy na dani v příštím i přespříštím roce. Zeman zdůraznil, že "při odhadovaném dopadu až 90 miliard korun (to může) výrazným způsobem prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí, zejména státního rozpočtu." A schválené změny daní označil za projev snížené míry odpovědnosti.


"Uvedený zákon vracím, vážený pane předsedo, k dalšímu opatření," uzavřel dopis Miloš Zeman.

Související obsah

"Což o to, pravdu prezident má. Svým rozhodnutím však způsobí pouze to, že zákon bude účinný později než 1. ledna, což způsobí řadu problémů. Takže tím napáchá mnohem víc škody než užitku. Jako ostatně vždycky,"   zlobil se nejprve na twitteru Kalousek. 

Následně ovšem exministr financí uznal, že se zmýlil a původní příspěvek smazal. "Tak jsem se mýlil, proto jsem předchozí tweet smazal a musím přiznat, že se prezident zachoval moudře. Tím, že se písemně vyjádřil, ukončil předčasně svoji lhůtu (15 dní) a nic nebrání tomu, aby zákon vyšel ve sbírce ještě letos, čímž bude účinný od 1.1.2021," uznal Kalousek chybu.

Redakce TN.cz s reakcí o vyjádření oslovila mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Zároveň ho požádala o potvrzení pravosti dokumentu, který Miroslav Kalousek zveřejnil. 

"Na pana Kalouska nebudu reagovat. Mohu potvrdit, že pan prezident včera vrátil předsedovi Poslanecké sněmovny bez podpisu daňový balíček, jak ostatně dopředu avizoval," reagoval Ovčáček. 

O opaku, tedy aby zákon podepsal, se Zemana už dříve marně pokoušel přesvědčit premiér Andrej Babiš (ANO) i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kromě zmíněné vyšší slevy na poplatníka obsahuje daňový balíček také zrušení superhrubé mzdy, kterou nahrazují dvě sazby daně z příjmů ve výši 15 a 23 procent. Díky tomu si drtivá většina zaměstnanců v Česku každý měsíc polepší až o tisíce korun čistého.

Daňový balíček přinese tyto změny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz