Domácí

Změna daní: Češi si v roce 2021 polepší o tisíce korun! KALKULAČKA

Po týdnech jednání je konečně jasno. V roce 2021 si Češi polepší až o několik tisíc měsíčně. V Poslanecké sněmovně totiž v úterý prošel daňový balíček, který přinese zásadní změnu ve způsobu danění mzdy. Platit začnou už od ledna. O kolik si každý měsíc polepšíte právě vy, si spočítejte v naší kalkulačce.

Poslanecká Sněmovna schválila hned několik významných změn, které začnou platit už od ledna 2021. 

Zrušení superhrubé mzdy


Superhrubá mzda od ledna definitivně končí. Nahradí ji dvě různé sazby daně z příjmů fyzických osob, 15 a 23 procent. Vyšší sazba se bude vztahovat na příjmy asi nad 140 tisíc korun měsíčně.

Jde o největší změnu ve zdanění mezd od roku 2008, kdy se začala danit superhrubá mzda. Nově se do základu pro výpočet daně z příjmů nebude započítávat sociální ani zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatel.

Na kalkulačce níže si můžete spočítat, jak bude vypadat vaše čistá mzda po zrušení superhrubé mzdy a o kolik bude vyšší:

Sleva na poplatníka


Senátní verze, kterou schválili poslanci, navyšuje slevu na poplatníka v příštím a přespříštím roce vždy o 3000 korun. Daňová sleva na poplatníka se tak zvedne z nynějších 24 840 Kč na 27 840 Kč v roce 2021 a na 30 840 Kč v roce 2022.

Stravenkový paušál


Od příštího roku bude platit tzv. stravenkový paušál. Jde o alternativu ke klasickým stravenkám a zaměstnanci tak místo lístečků budou moci dostávat peníze. Stravenky zůstanou, paušál se však zaměstnavatelům vyplatí více. 

Související obsah

Na více peněz se Češi mohou těšit už v únoru, kdy dostanou lednovou výplatu. Balíček by mohl zablokovat jen prezident Miloš Zeman. Ten ale v neděli řekl, že sice balíček nepodepíše, ale ani nebude vetovat. Zákon tak začne platit.

Reportérka Bára Divišová v Televizních novinách shrnula, jaké změny přinese daňový balíček:

Daňový balíček se příliš nelíbí hejtmanům. Na Mikuláše poslancům dovezli uhlí. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz