Domácí

Zákaz vycházení na Silvestra. Policie řekla, jaké plánuje kontroly a co hrozí

Čtvrteční Silvestr a s ním spojené oslavy konce roku 2020 provází řada zákazů a nařízení. Na jejich dodržování budou dohlížet policisté z celého Česka a zaměří se primárně na to, zda lidé respektují zákaz a nevychází do ulic po deváté hodině večer.

Letošní Silvestr je poznamenaný epidemií a přechodem Česka do pátého stupně protiepidemického systému PES. Platí zákaz vycházení od devíti večer do pěti hodin ráno, restaurace fungují pouze přes výdejní okénka, sejít se mohou maximálně dva lidé a je zakázáno pití alkoholu na veřejnosti. O dalších zákazech a nařízeních se podrobně dočtete ZDE.

Dodržování zákazu vycházení budou policisté v ulicích na Silvestra bedlivě sledovat. V Praze budou navíc v hledáčku mužů zákona i ti, kteří se rozhodnou si silvestrovskou noc zpestřit ohňostrojem. Na řadě míst metropole se totiž rachejtle odpalovat nesmí - MAPA ZDE. Městská policie vyšle do ulic dvakrát více strážníků než v minulých letech.

Související obsah

"Na kontrolu mimořádných a krizových opatření a kontrolu nové vyhlášky upravující zákaz používání pyrotechniky bude dohlížet 300 strážníků. Primárně bude dohled směrován na kontrolu zákazu vycházení, který platí již od 21. hodiny, pití alkoholu na veřejnosti, provoz výdejových okének a samotnou vyhlášku k pyrotechnice," řekla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Pražský magistrát zveřejnil interaktivní mapu, na které jsou vyznačena místa, kde je možné odpalovat pyrotechniku, a kde platí úplný zákaz:


Co hrozí, pokud zákaz porušíte

Porušení mimořádných opatření či vyhlášky mohou strážníci řešit třemi způsoby:

Domluva je dle policistů nejčastějším způsobem řešení podobných situací. Muži zákona musí dle svých slov každý případ posuzovat individuálně. Na to, zda se bude situace řešit domluvou nebo pokutou, má podle informací Policejního prezidia vliv také to, jak se provinilec při konfrontaci s policisty zachová.

Když domluva nestačí, přijde na řadu pokuta. Ta se může vyšplhat až na 10 tisíc korun. Podle zkušeností policistů je ale reálně často nižší – v řádu několika stovek i tisíců korun. Pokutu mohou strážníci ale uložit pouze za určitých podmínek.

Související obsah

Ten, kdo se dopustil přestupku, musí podle Seifertové se zjištěným stavem věci souhlasit, stejně jako "s jeho právní kvalifikací, s uložením pokuty a její výší a s vydáním pokutového bloku". Pokud není splněna jedna z těchto podmínek, pokutu na místě uložit nelze.

Když není možná domluva ani uložení pokuty, oznámí muži zákona přestupek správnímu orgánu. Ten posoudí, jestli dotyčnému policisté udělili sankci právem. Pokud se provinilec rozhodne odvolat, může celá záležitost skončit i u soudu.

Související obsah

Tam se ale podle Policejního prezidia neřeší, jestli skutečně došlo k přestupku, ale jen to, jestli úřady jednaly oprávněně. Hrozí tak, že výsledná pokuta bude ještě vyšší. Správní orgán ji může zvednout až na 100 tisíc korun.

"Při řešení strážník posuzuje vždy celou situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem v tom konkrétním místě a čase. Výše pokuty by pak měla být přiměřená povaze přestupku s ohledem na jeho škodlivost a společenskou nebezpečnost," upřesnila Seifertová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz