Domácí

Vetoval prezident daňový balíček? Politici a experti se neshodnou!

Od Nového roku začnou platit jedny z nejzásadnějších daňových změn v naší historii. Daňový balíček ale opět rozdělil politickou scénu. Sněmovní strany se dohadují o to, jestli ho Miloš Zeman vetoval, nebo ne. Prezident totiž Sněmovně zákon vrátil bez podpisu s průvodním dopisem. A to vyvolalo rozpory.

Vetovala prezidentova věta "Uvedený zákon vracím k dalšímu opatření" daňový balíček pro příští rok, nebo ne? Nad tím si teď lámou hlavu poslanci i právníci. Hrad jakoukoliv diskuzi odmítá.

"Žvanivost je strašlivý mor současnosti. Jako historka o “vetování” daňového balíčku. Vyjádření prezidenta republiky neobsahuje klíčový výslovný poukaz na článek 50 odstavce 1 Ústavy ČR, jako tomu je v případě veta zákona. Daňový balíček tedy nebyl vetován!" rozohnil se na sociální síti mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Podle ústavních právníků to ale tak úplně není. "Bude to záležitost spíše politická, která asi podle mého názoru skončí u Ústavního soudu. Ale pro běžného člověka prakticky význam mít nebude," zamýšlí se ústavní právník Jan Kudrna.

Související obsah

Opozice také nemá jasno. Piráti mluví o vetu, například hnutí SPD s tím nesouhlasí. "Podle mého názoru pan prezident Zeman nevetoval daňový balíček," říká šéf SPD Tomio Okamura.

"Máme za to, že se o veto jedná. Očekáváme, že pan předseda Poslanecké sněmovny nyní požádá pana prezidenta o vyjasnění," oponuje místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Toho se ale nejspíš nedočkají. Předseda dolní komory svým podpisem umožnil, aby předpis na Silvestra vyšel ve sbírce zákonů.

"To, že tam se možná ne úplně vhodně použilo slovíčko vracím, ještě neznamená, že se jedná o veto," má jasno předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Někteří politici poukazují i na další problém. "Je podle mě ústavní otázkou, zda prezident může zkrátit patnáctidenní lhůtu, po které obvykle, když zákon nepodepíše, tak vzniká fikce souhlasu," vyjádřil se poslanec ODS Jan Skopeček.

Že jde o veto, si myslí také koaliční sociální demokraté. Ti jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka připraveni obrátit se kvůli Zemanově dopisu na Ústavní soud.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz