Zahraničí

Bary ve Wu-chanu praskaly ve švech, zbytek světa oslavil nový rok s lockdownem

Bary ve Wu-chanu praskaly ve švech, zbytek světa oslavil nový rok s lockdownem
Zdroj: Profimedia

Zatímco mnoho zemí napříč celým světem vstoupilo do nového roku s přísnými opatřeními a oslavy tam byly striktně omezené, v Číně se život vrátil do normálu. Ve Wu-chanu, kde byly před rokem zaznamenané první případy covidu-19, kluby a bary na přelomu roku praskaly ve švech.

Záběry z Wu-chanu z konce roku 2020 oběhly celý svět. Zachycují nejen narvané kluby, ale také přeplněná náměstí, na kterých se mačkají davy Číňanů netrpělivě čekajících na příchod nového roku. Ve chvíli, kdy hodiny odbily půlnoc, do nebe se vznesly tisíce balónků.

Za normálních okolností by se nad takovou podívanou nikdo nepozastavil, ve zbytku světa ale novoroční oslavy kvůli pandemii takto bujaré zdaleka nebyly. Lidé na sociálních sítích poukazují na rozdíl mezi náměstími ve velkých světových městech a těmi ve Wu-chanu, který považují za nespravedlnost.

"Wu-chan a Madrid. Příchod roku 2021. Myslím, že si z nás dělají blázny," okomentovala situaci Andrea ze Španělska. Na paradoxní situaci upozornila i mnohá světová média.

Podle webu CNN se jen před budovou staré celnice v Chan-kchou ve Wu-chanu shromáždily stovky lidí. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších míst ve městě k oslavám nového roku.

Shromáždění obyvatel Wu-chanu na náměstí

Zdroj: Profimedia

"Jsem neuvěřitelně šťastná," prohlásila nadšeně 20letá studentka a turistka Jang Wen-chuanová. "Ve Wu-chanu jsem poprvé. Odpočítávání bylo tak velkolepé," dodala.

Wu-chan je přitom město, kde byly před rokem zaznamenané první případy tehdy neznámého nového viru. Později se stalo prvním ohniskem epidemie covidu-19 a prvním městem, kde byl vyhlášený lockdown.

Související obsah

 

Před sedmi měsíci se Wu-chan znovu otevřel a jeho obyvatelé se vrátili k normálnímu životu, zatímco celý svět stále bojuje s pandemií. Tým odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se v lednu 2021 do Wu-chanu vypraví s cílem vyšetřit původ pandemie.

Podle WHO je lockdown až posledním krokem, který konec pandemie nazaručí. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz