Koronavirus

Česko pokračuje v očkování. Každý druhý testovaný člověk je pozitivní

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstává druhý den na 90 bodech ze sta. Na pátém stupni jsou i všechny kraje. Nejhorší situace je ale ve Středočeském a Pardubickém kraji. Hospitalizovaných je téměř 6 tisíc. A skoro čtvrtina lůžek na jednotkách intenzivních péče je zaplněná. Testů bylo v pátek nejméně od začátku prosince. Ale oproti stejnému dni v minulém týdnu bylo pozitivně testovaných téměř o 800 víc.

V pátek test postoupilo jen něco málo přes 6,5 tisíce lidí. U více než poloviny z nich se nákaza potvrdila. Poměr pozitivně testovaných stoupá už od 25. prosince. "Je to vývoj, který se dal očekávat. Myslím si, že teď sklízíme to, co jsme zaseli před Vánocemi,“ uvedl epidemiolog Marek Petráš.

Nejrychleji se teď koronavirus šíří na Královéhradecku, kde za uplynulý týden přibylo zhruba 1010 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Rychnovsko a Opavsko. Naopak nejlepší situace je na Domažlicku. Počet hospitalizovaných včera mírně klesl. Pacientů v těžkém stavu ale neubývá.

Související obsah

"Trochu se obávám, že ten nárůst tady ještě musíme očekávat. Jak moc velký bude, to je otázka, do jaké míry jedinci dodržovali příslušná opatření,“ dodal Petráš.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze v sobotu naočkovali 102 svých zaměstnanců. "Máme připravené seznamy jednotlivých pracovníků. Všechno, co se natáhne do stříkačky musíme aplikovat někomu z našeho personálu,“ informoval ředitel nemocnice Petr Arenberger.

Související obsah

Ve vinohradské nemocnici očkují z jedné ampule vakcíny šest dávek, jak schválilo ministerstvo zdravotnictví. Očkovat stíhají zatím 24 zaměstnanců za hodinu. "Hlavně záleží, jestli dáte to správné množství rozpouštědla a zároveň jestli máte správné jehly k tomu, aby vám zbytečně moc látky nezůstalo uvnitř,“ dodal Arenberger.

Jedna ze zdravotních sester měla v minulosti alergické reakce na Nolicin. Lékařka jí proto doporučila vzít si před vakcinací antihistaminika. "Je to nebolestivé, rychlé a vřele to doporučuji,“ řekla sestřička.

Eliška Kopánková, jh, TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz