Ekonomika

Zrušení superhrubé mzdy přišlo na poslední chvíli. Experti teď musí mít přesčasy

Ruší se superhrubá mzda a sazby daně z příjmu budou nově 15 a 23 procent. Zaměstnanci si sice polepší, ale stát přijde o desítky miliard korun. Velmi napilno teď ale mají i vývojáři programu, který vypočítává výplaty.

Přesčasy v práci a stovky hodin u počítače. Tak tráví začátek Nového roku vývojáři softwaru mzdového účetnictví. "Účetní program není nic jiného než klasický komplexní program. Musí projít vývojem, testováním a analýzou proveditelnosti. Tohle celý včetně uvedení do produkce může trvat od tří měsíců do půl roku,“ vysvětlil IT expert Miloslav Lujka.

"Zvládnout se to musí, ale moc času na to není a určitě by bylo příjemnější, kdyby ten daňový balíček vyšel třeba s tříměsíčním předstihem,“ řekl daňový poradce Pavel Běhounek.

Související obsah

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení daně z příjmu ve výši 15 a 23 procent zajistí vyšší mzdy. Podoba daňového balíčku pro rok 2021 také zvyšuje slevu na poplatníka, a to o tři tisíce. "Já jsem zaměstnaný v restauraci. Pro mě to bude určitě super,“ svěřil se muž v anketě TV Nova.

S daňovým balíčkem nakonec přišly i kompenzace pro obce a kraje:

 

Třeba zaměstnanec s minimální mzdou oproti loňsku dostane navíc necelou tisícovku. Člověk s příjmem 30 tisíc korun hrubého si polepší o 1 770 korun měsíčně. A například manažer s 80 tisíci bude mít o 4,5 tisíce víc.

Související obsah

Superhrubá mzda měla být původně zrušená jen na dva roky. V zákoně ale limit ukotvený není. "Lidé budou mít více peněz v peněženkách, budou moci více utrácet a tím se podpoří ekonomický růst,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Řada lidí si finančně polepší, na víc peněz dosáhnou i důchodci:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz