Koronavirus

Některé děti se v pondělí vracejí do škol. Tato opatření musejí dodržovat

Děti, žáci a studenti se po prodloužených vánočních prázdninách začínají od pondělí učit. Většina z nich ale zase distančně, školy totiž fungují podle pátého stupně protiepidemického systému PES. Kdo se vrací do lavic a jaké budou ve třídách panovat podmínky?

Z vánočních prázdnin se do školních lavic v pondělí vrátí pouze žáci přípravných, prvních a druhých ročníků základních škol, v provozu budou také speciální a mateřské školy.

Prvňáci a druháci budou muset nosit roušky ve všech prostorách školy, stále platí také pravidlo pětiminutového větrání mezi jednotlivými hodinami a uprostřed každé hodiny, anebo každých 30 minut. Kamarádi, kteří chodí do jiných tříd, se nesmějí ve škole potkávat.

Ostatní ročníky základních škol, všichni středoškoláci, studenti konzervatoří, vyšších odborných škol a vysokoškoláci mají od vlády nařízenou distanční výuku.

Související obsah

Výjimku mají prezenční individuální konzultace ve škole, ale pouze za předpokladu, že se jeden žák sejde pouze s jedním pedagogickým pracovníkem. Může u nich být ještě zákonný zástupce žáka. 

Povinnost nosit roušky v celé budově se nevztahuje na děti z mateřských škol ani žáky speciálních škol.

V provozu zůstávají zařízení školního stravování, jejich fungování se řídí pravidly pro provoz stravovacích služeb, které neslouží pro veřejnost. "Při provozu školního stravování je nezbytné dodržet rozestupy jeden a půl metru mezi jednotlivými stoly, maximální počet osob u jednoho stolu je omezen na 4 osoby," uvedlo ministerstvo.

Do školní jídelny mohou chodit pouze žáci či studenti, kteří zároveň mohou docházet na prezenční výuku. Ostatní si jídlo mohou vyzvednou z výdejního okénka.

Kompletní aktuální pravidla provozu škol si můžete stáhnout tady:

INFORMACE K PROVOZU ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ OD 27. PROSINCE 2020 DO 10. LEDNA 2021

Typ souboru:pdf

Tento systém ve školách bude fungovat přinejmenším do 10. ledna, potom ministerstvo školství a vláda rozhodnou, jak se bude postupovat dál. Řídit se nejspíš budou systémem PES.

Související obsah

Metodika výpočtu rizikového skóre se má ale v nejbližších dnech měnit. Zatím platí, že ve třetím a čtvrtém stupni je na prezenční výuce celý první stupeň, druhý stupeň a středoškoláci se střídají po týdnech. Úplná prezenční výuka přichází ve stupních druhém a prvním, pouze vysokoškoláci mají omezenou kapacitu přednášek.

Současný systém PES pro školství si stáhněte zde:

PROTIEPIDEMICKÝ SYSTÉM PES PRO ŠKOLSTVÍ

Typ souboru:pdf

Čeští školáci patří podle nejnovějšího průzkumu k nejlépe vzdělaným na světě. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz