Domácí

Z přírodní rezervace si lidé udělali kluziště. Na strážce se sprostě obořili

Z přírodní rezervace si lidé udělali kluziště. Na strážce se sprostě obořili
Zdroj: NP Šumava

Čerstvě zamrzlé vodní plochy o víkendu vylákaly ven mnoho lidí, kteří neodolali klouzání na ledu. Ne všechna jezera ale mohou posloužit jako kluziště. To se týká například Čertova jezera, které je přírodní rezervací. Tato skutečnost ale lidi od klouzání neodradila a po upozornění se navíc někteří z nich hrubě pustili do strážce.

Několik dní se teploty pohybují pod bodem mrazu, a na jezerech a dalších vodních plochách se tak vytvořil led. Zamrzlá voda je pochopitelně velkým lákadlem pro bruslaře, ale i lidi, kteří se chtějí sklouznout bez bruslí.

V sobotu se proto mnoho lidí vydalo na Čertovo jezero na Šumavě. Na fotografii od Národního parku Šumava je vidět, že v jednu chvíli byly na jezeře i desítky lidí. Jezero je ale spolu s Černým jezerem součástí přírodní rezervace, která rozhodně neslouží jako kluziště.

"Zamrzlá hladina jakéhokoli ledovcového jezera na území NP a CHKO Šumava není veřejným kluzištěm, kam se může vstupovat," upozorňuje vedení národního parku. Na tuto skutečnost jeden ze strážců lidi na jezeře upozornil, místo uznání chyby se ale řada z nich sprostě ohradila.

Související obsah

"Deb*lní ochranáři, celý jste to tady zničili!" Tak zněla jedna ze slušnějších nadávek. "Vždyť se jenom sklouznu, co tím tady asi provedu. Vy zas*aný ochranáři, už nevíte, jak lidi víc buzerovat," ozvalo se z úst jiného návštěvníka.

Jak upozorňuje Národní park Šumava, nejedná se jen o porušení zákona, ale i poškozování unikátní přírody ledovcových jezer. Jedno sklouznutí samozřejmě katastrofické následky nemá, problém ale nastává, když se takto chovají desítky až stovky lidí. A takové množství se v těchto dnech na zamrzlé Čertovo jezero skutečně vypraví.

"A pak je tu ještě jedna velmi důležitá věc, na kterou všichni, kteří na ledě jsou, zapomínají, a to je bezpečnost. Nikdo totiž neví, jak silný led je, zda není v některých místech oslabený a zda je vůbec schopný unést zátěž několika tun, které tvoří desítky lidí na ledě. Nebezpečí proboření a tedy i utonutí, je vysoké," vysvětluje NP Šumava.

Na nebezpečí upozorňují i záchranáři, podle kterých je v těchto dnech klouzání na zamrzlých jezerech hazardem se životem.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz