Koronavirus

Naočkovaní proti covidu-19 by neměli mít zvláštní výhody, tvrdí Prymula

Před více než týdnem v Česku odstartovalo očkování proti covidu-19. Jako první šli na řadu zdravotníci, kteří bojují s koronavirem v první linii. Už brzy se však budou moci na vakcinaci registrovat také lidé nad 80 let. Podle epidemiologa Romana Prymuly, který byl hostem Snídaně s Novou, by však naočkovaní neměli mít výhody oproti těm, kteří vakcinaci nepodstoupí.

Registrační systém na očkování se pro starší 80 let, kteří patří k nejohroženější skupině, spustí 15. ledna. Od 1. února bude fungovat také pro ostatní Čechy. Podle epidemiologa Romana Prymuly by nám po registraci měl systém zaslat SMS zprávu o tom, kdy bychom se na vakcinaci měli dostavit. Komunikace však také může probíhat s praktickým lékařem v případě, že očkování podstoupíme u něj.


Lidé, kteří očkování podstoupí, by však podle Prymuly neměli mít žádné výhody. "Naočkovaní se budou moci účastnit různých aktivit. V případě, že někdo nebude naočkovaný, bude muset předložit negativní test. Rozdíly by však neměly být fatální,“ řekl Prymula.

Související obsah


Kladně však Prymula hodnotí koncepci očkování, kterou jako první představí v pondělí Jihočeský kraj. Používat bude vakcinační centra, která by měla zajistit plynulé a rychlé odbavení zájemců. "Tato koncepce bude následně 5. ledna nabídnuta ministerstvu zdravotnictví jako vzorový projekt pro celorepublikové využití,“ informovala mluvčí jihočeského hejtmana Hana Brožková.


Podle epidemiologa se kraj ubírá správným směrem. V každém okrese by tak mělo být jedno větší očkovací centrum, aby se zvýšila efektivita. "Právě tímto způsobem budeme schopni proočkovat co největší množství lidí,“ doplnil Prymula.

Celý rozhovor s Romanem Prymulou si poslechněte ZDE:

Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) však vláda se zástupci krajů nekomunikuje. Více v následující reportáži:Sám epidemiolog Prymula se plánuje nechat naočkovat 7. ledna. Aktuálně už bylo dle něj vyočkováno téměř 30 tisíc dávek vakcíny, které Česká republika získala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz