Koronavirus

Kraj chce očkovat tisíce lidí denně! Podívejte se, kde dostanete injekci

V pondělí představil Jihočeský kraj vlastní koncepci systému očkování. Strategii chce poté nabídnout ministerstvu zdravotnictví jako vzor postupu vakcinace také pro další části České republiky.

Jako první představil Jihočeský kraj svou očkovací strategii, ve které ukázal jak cíle strategie, tak přímo i plány očkovacích center. Centra mají zajistit plynulé a rychlé odbavení zájemců o vakcinaci proti covidu-19.

"Očkování je to nejjednoduší. O úspěchu a neúspěchu rozhoduje komunikace, administratitivní nastavení a logistika," prohlásil o očkovací strategii hejtman Martin Kuba (ODS). Podle Kuby bude mít kraj očkovací kapacity pro veřejnost v únoru.

Cíle vakcinační strategie jsou čtyři:

1. Snížit úmrtnost v kraji

2. Zabránit přetížení krajského zdravotnického systému

3. Stabilizace a udržení krajského zdravotnického systému

4. Vytvoření kolektivní imunity na základě proočkování nerizikových skupin ve věku 20 až 60 let

"Ke splnění cíle 1 a 2 musíme v co nejkratším čase proočkovat co největší počet obyvatel nad 60 let. Splnění cíle 1 a 2 jsou klíčem k otevření společnosti," stojí v komentáři k cílům vakcinační strategie.

Podívejte se na prezentaci k očkovací strategii:

Vakcinační strategie Jihočeského kraje

Typ souboru:pptx

Kraj také klade důraz na spolupráci s rodinami ohrožených skupin, bez nich to podle Kuby nepůjde. "Navrhnu vládě, aby měl rodinný příslušník nárok na placené volno na přepravu seniora nad 70 let," ujistil Kuba.

Podívejte se, jak má vypadat očkovací centrum uvnitř:


V Jihočeském kraji by bylo podle Kuby nutné v první fázi očkovat 200 tisíc lidí, což znamená potřebu asi 400 tisíc vakcín. Mezi březnem a červnem by se očkovalo čtyři až šest tisíc lidí denně, celkem by bylo potřeba až 500 tisíc vakcín. Kuba prohlásil, že na to ale nejsou logistické a prostorové kapacity v nemocnicích, proto navrhuje vysokoprůtoková vakcinační centra, které by mohly zvládnout stovky až 1200 lidí denně.

Vakcinační centrum by bylo v každém okrese. Jeden základní tým by se skládal ze šesti lidí: tří administrativních pracovníků, dvou zdravotních sester a jednoho lékaře. Jedno centrum by mělo mít nejméně dva týmy, k tomu je pak potřeba další administrativní zabezpečení, celkem by se jednalo asi o 18 lidí. Stavba prvního centra začne již v pondělí.

O vakcinačním plánu promluvila také hejtmanka Pecková ze Středočeského kraje:

Související obsah

Očkovací centra jsou podle epidemiologa Romana Prymuly krokem správným směrem ke zvýšení efektivity očkování. "Tímto způsobem budeme schopni proočkovat co největší množství lidí,“ tvrdí Prymula. "Tato koncepce bude následně 5. ledna nabídnuta ministerstvu zdravotnictví jako vzorový projekt pro celorepublikové použití,“ informovala mluvčí jihočeského hejtmana Hana Brožková.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Kdy budou vysokapacitní vakcinační centra spuštěna podle ministra Blatného, sledujte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz